NEZBEDOVÁ, K. Využití umělé inteligence jako podpory pro rozhodování [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Dostál, Petr

Cílem práce bylo představení a rozšíření poznatků o Tamariho atraktoru v oblasti ekonomiky. Řešená problematika je náročná z hlediska teorie i programování. Oceňuji obtížnost a kvalitu zpracování. Diplomovou práci hodnotím jako výbornou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů A
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Praktická využitelnost výsledků B
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň A
Práce s informačními zdroji, včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Pekárek, Jan

Autorka si vybrala téma, které je z hlediska zpracování formou bakalářské práce poměrně pokročilé a obtížné. Z toho důvodu hodnotím práci nanejvýš pozitivně, nicméně mám několik výhrad. Autorka zmapovala teorii, identifikovala požadované datové vstupy modelu a zajistila si jejich zdroje. Jako hlavní přínos práce vnímám implementaci modelu Tamariho atraktoru do prostředí MATLAB, kde je posléze možné pomocí devíti vstupů odhadovat tři makroekonomické parametry zkoumané země (HDP, hotovost a bohatství) až na 3 roky do budoucnosti (viz str. 32). Autorka tedy získává údaje devíti vstupů za rok 2016 pro různé země Evropy včetně ČR a předpovídá vývoj tří výstupních veličin pro roky 2016 až 2018. Potud víceméně není možné nic vytknout. Pak ovšem v závěru návrhové části, v kapitole 3.2.3 na str. 53 tvrdí, že "Presnosť modelu se bude dať posúdiť, keď budú verejnosti prístupné dáta pre roky, pre ktoré bola vytvorená predikcia." Toto tvrzení se odkazuje na problematiku validace modelu, což se pochopitelně u podobného tématu nabízí (viz první otázka k obhajobě). Není ovšem pravdou, že model by se nedal validovat již nyní. Naopak, validace modelu, potažmo validace hodnot vstupních parametrů je v takové práci klíčová. Model tohoto typu pravděpodobně nelze aplikovat v nezměněné podobě na dobu a místo jeho vzniku (Izrael, 70. roky 20. stol.) a současnost. Další drobnou výtku bych měl k praktické použitelnosti výsledků - fakt, že zjistíme, jakým způsobem například veličina setrvačnost inflace ovlivňuje HDP při dané úrovni ostatních veličin ještě neznamená, že to dokážeme nějak prakticky využít. V práci by mohla být demonstrace praktického použití what-if analýzy např. pro fiskální nebo monetární politiku. Poslední drobnou výtkou je pak nedostatek odborných článků. Autorka sice cituje monografie a datové zdroje, z odborných článků však čerpá relativně málo. I přes uvedené výhrady k dílčím aspektům bakalářskou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím celkově stupněm A, zejména s přihlédnutím na výjimečnou obtížnost zvoleného tématu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod C
Praktická využitelnost výsledků B
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň A
Práce s informačními zdroji B
Splnění stanovených cílů A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 112179