COUFAL, O. Konstrukce výukového modelu " Kulička na nosníku" [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Dobossy, Barnabás

Predložená bakalárska práca pána Coufala sa zaoberá s návrhom výukového modelu „gulička na nosníku “. Jednalo sa o zložité zadanie, ktorého riešenie požadovalo širokú škálu znalosti, medzi ktoré patrí matematické modelovanie dynamických systémov, návrh dosky plošných spojov, odhad parametrov, spracovanie signálu a návrh riadenia. Pán Coufal pristupoval k riešení tejto problematiky veľmi zodpovedne a oddane, ale bohužiaľ mal väčšie problémy s osvojením si potrebných znalosti, toto sa v prvom rade prejavilo menšej miere samostatnosti a obmedzenému schopnosti interpretovania výsledkov. Následkom toho bolo iba čiastočné splnenie cieľu 3 a minimalistické splnení cieľu 5 zadania. Kvalita samotnej práci je priemerná, najviac mne na tom vadí poradie kapitol 3 a 4, ktoré by mali byť v opačnom poradí. Napriek vyššie uvedeným nedostatkom si myslím, že pán Coufal odviedol dobrý kus práce a preto ju doporučujem k obhajobe s výsledným hodnotením C-dobré.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu D
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Formánek, Martin

Obsahem zadání bakalářské práce pana Coufala byla tvorba typického výukového modelu pro modelování a řízení – kulička na nosníku. V rešeršní části je poměrně detailně popsán regulátor použitý v praktické části a různé druhy simulací, což však nebylo cílem zadání. Následuje dle mně nelogické uspořádání kapitol – autor nejdřív odvodí dynamický model soustavy a až v následné kapitole pojednává nad variantami realizace modelu. Z odvozených dynamických rovnic není zřejmé, čím je soustava řízena (popis systému končí odvozením vztahu pro napětí), avšak dle obrázku 5.8 lze soudit, že řízenou veličinou jsou otáčky motoru. Velká část práce je věnována snaze naladit řídicí jednotku motoru pro automatickou regulaci, avšak více prostoru mohlo být dle mého názoru věnováno ukázkové úloze polohové regulace modelu. K poslednímu bodu zadání – manuál k modelu sice byl vytvořen, ale jeho provedení je velmi diskutabilní. Postrádá vysvětlení, v jakých rozsazích se dané signály pohybují, vzorce pro přepočty, jaké hodnoty může mít signál, kterým se řídí motor, čemu reálně tento signál odpovídá apod. Zde si autor mohl dát více záležet na kvalitě, jestli má být tenhle manuál ve výuce použít. Ačkoliv z předchozích odstavců se může zdát hodnocení jako velmi kritické, student musel během řešení vyřešit několik nejednoduchých problémů a prokázat znalosti z různých technických sfér jako je např. CAD modelování, návrh elektroniky, programování. Práci doporučuji k obhajobě a při uspokojivém zodpovězení dotazů hodnotím známkou C – dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 140328