ŠEFRÁNEK, A. Zkušební trať pro plynové ventily [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Beneš, Petr

Bakalářská práce navazovala na semestrální projekt. Téma práce bylo zadáno externí firmou. Cílem práce byl návrh a realizace zařízení pro automatizované měření vlastností plynových ventilů. Zadání vyžadovalo nastudovat problematiku z oblasti metod měření tlaku a průtoku, měřicích systémů, programování v prostředí LabVIEW. Student dokázal samostatně nastudovat potřebné znalosti a prokázal i odpovídající odborné znalosti při provádění experimentů. Pracoval iniciativně a samostatně, na konzultace chodil pravidelně. Během práce se nesetkal s významnými problémy. Výsledkem jeho práce je funkční systém splňující požadavky zadavatele.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Šedivá, Soňa

Cílem bakalářské práce je návrh zkušební trati pro měření vlastností plynových ventilů ve firmě Honeywell a vytvoření modulu pro řízení tlaku, průtoku a celkovou automatizaci měření zkoušeného ventilu. Práce je rozdělena do čtyř hlavních částí. V první kapitole je rozbor původního stavu zkušební trati. Bylo by vhodné kromě popisu a fotografií trati uvést i schéma trati, případně přehled jednotlivých komponent včetně typu a výrobce. Druhá kapitola se věnuje návrhu nového zařízení, kde je popsáno využití komponent z původní části a popis inovací. Dále je zde popsán návrh ovládacího programu v prostředí LabVIEW. Ve třetí kapitole je popsána realizace daného návrhu a ve čtvrté kapitole jsou popsána kontrolní měření. Bakalářská práce je psaná velmi přehledně a v logickém sledu. Z práce je zřejmé, že se student v dané problematice návrhu zkušební trati a realizace ovládacího programu orientuje. K práci bych měla hlavní připomínku ke kapitole 2.7, kde je popsáno stanovení nejistot měřicího řetězce. Výpočet nejistot je popsán dosti nepřesně, student například ve vztahu 2.4 stanovuje odhad celkové nejistoty přímo z chyb jednotlivých částí. Nikde nevysvětluje rozbor jednotlivých zdrojů nejistot typu B, jaké je jejich rozdělení, jaké jsou dílčí příspěvky ke kombinované nejistotě, není stanoven výpočet rozšířené nejistoty, atd. Doporučovala bych vysvětlit uvedený postup výpočtu nejistoty měřicího řetězce před komisí u obhajoby práce. Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovní s minimem gramatických chyb a překlepů. Pouze bych vytkla, že u některých rovnic chybí jednotky u veličin, které se do rovnice dosazují (např. rovnice 1.1). Dále v obrázcích č. 4.1 a 4.2 by bylo vhodnější uvést označení osy x jako hmotnostní průtok a uvést, jak byla stanovena relativní chyba, která je vynesena na ose y. Dále je v přílohách práce prázdná strana č. 54. I přes výše uvedené výtky se domnívám, že byly splněny požadavky na bakalářskou práci, a doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
86

Otázky

eVSKP id 111051