KREJČIŘÍK, R. Analýza časové náročnosti řešení vybraných dopravních situací řidiči [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Ústav soudního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Semela, Marek

Práce podle mého názoru splnila svůj účel ve vztahu k navrženému zadání a i přes dílčí připomínky ji hodnotím velmi kladně i v souvislosti s úsilím diplomanta, jeho samostatnou prací, organizací práce i dosaženými výsledky, ač se mohou zdát v některých aspektech obtížně uchopitelné.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění cíle a rozsahu zadání A Práce splnila svůj účel ve vztahu k zadání. S ohledem na komplikovatelnost situací a množství vlivů je vhodným východiskem pro případné další zkoumání a identifikaci limitací řešené problematiky.
Úroveň zpracování teoretické části tj. poznatky získané studiem B Teoretická část práce popisuje základní související a relevantní problematiku zaměřenou na lidský faktor a způsoby sběru dat prů účely sledování chování řidiče. Množství zdrojů je odpovídající, některé zdroje by mohly být více relevantní k řešené problematice.
Úroveň zpracování analytické části tj. zpracování podkladů a vstupních dat, použité metody B Diplomant navrhl a pilotně otestoval experimentálně navrženou trasu, kterou následně upravil pro účely této práce na základě získaných poznatků. Následně provedl vhodná experimentální měření v reálném provozu a tato rozsáhlá měření podrobně vyhodnotil dle různých kritérií. Srovnatelnost tzv. jím definované celkové doby manévru je dána celou řadou vlivů a může sloužit spíše jako vhodné východisko k podrobnějšímu vymezení problematických oblastí časové náročnosti vybraných manévrů na základě simulovaných situací.
Odborná úroveň diplomové práce B Odbornou úroveň hodnotím kladně a bez podstatných námitek. Vyhodnocení je zpracováno odpovídajícím způsobem, ač je interpretace získaných dat vlivem rozdílnosti vlivů a situací poměrně problematická. Práce tak ukázala i limitace uvedených zkoumání a nutnost brát v potaz rozličnost možných situací a vlivů.
Přínos pro praktické i teoretické využití B Přínos práce lze spatřovat zejména v praktické rovině a identifikaci významných vlivů na časovou náročnost vyhodnocení dopravní situace řidičem. Současně lze identifikovat některé rozdíly a základní poznatky dílčím způsobem zobecnit, stejně tak lze pozorovat zřejmé limitace uvedeného zkoumání pro praktické i teoretické využití.
Formální uspořádání a úprava (text, grafy, tabulky) a odborná jazyková úroveň A Bez připomínek.
Práce s literaturou (citace), přehled literatury dle normy ČSN ISO 690 a 690-2 A Bez připomínek.
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Bucsuházy, Kateřina

Diplomová práce je zaměřena na analýzu časové náročnosti vyhodnocení situace při průjezdu křižovatkou. Práce je logicky členěna. V teoretické části je představena problematika lidského faktoru v dopravě, vymezeny jsou faktory ovlivňující reakční dobu i metody pro analýzu chování řidičů. Literární rešerše byla vytvořena s využitím řady relevantních zejména zahraničních zdrojů. Teoretický rámec tvoří kvalitní podklad pro následnou přípravu experimentu. Větší pozornost v teoretické části mohla být věnována zdrojům zaměřeným právě na řešený problém, tedy vyhodnocení situace při průjezdu křižovatkou, což se drobně negativně projevuje také v praktické části práce při samotném zpracování výsledků. Kvalitu a čtivost práce místy drobně snižují terminologické a stylistické nedostatky a repetice některých myšlenek (např. přispívat pro vznik dopravních nehod; Únava se může projevovat suchými oky; posílala signál do krabice). Vhodnější by bylo využívání aktuálnějších zdrojů nehodových dat (popisováno např. 2018; 2020). Experimentální část vychází z provedené literární rešerše. Autor vhodně stanovil metodiku měření a samostatně realizoval navržené jízdní zkoušky v reálném provozu. Kladně hodnotím, že autor realizoval rovněž pilotní jízdy, na jejichž podkladu upravil zjištěné nedostatky. Lze konstatovat, že provedený experiment byl navržen vhodně s ohledem na realizaci stanovených cílů. Kapitola 4.3. mohla být podrobnější a lépe vymezit následně vyhodnocované veličiny. Pro účely diplomové práce bylo vyhodnoceno značné množství videozáznamu. Autor zvolil vhodnou formu prezentace získaných dat – kombinaci tabulek a krabicových diagramů. Diskutovány a vysvětleny jsou rovněž odlehlé hodnoty. Vyhodnocované situace jsou v závěru praktické části rovněž vzájemně komparovány a diskutovány, zařazena mohla být také komparace s již realizovanými výzkumy. Získané výsledky mají potenciál praktického využití. Student prokázal, že je schopen samostatně řešit stanovený problém. Diplomová práce splňuje požadavky kladené na tento typ VŠKP, a proto ji doporučuji k obhajobě. 

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Úplnost vypracování A
Zvolený přístup k řešení cíle diplomové práce A
Úroveň zpracování diplomové práce tj. originalita řešení, způsob zpracování podkladů, vstupních dat, použité metody B
Obtížnost a správnost řešení B
Přínos pro praktické i teoretické využití B
Odborná jazyková úroveň B
Písemná a grafická úprava tj. text, grafy, tabulky A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 143885