OKŘINA, L. Příprava vzorků pro tahovou zkoušku z tvarově složitého dílu s využitím technologií Reverse Engeneering a CAD/CAM systémů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Slaný, Martin

Student v rámci práce vypracoval metodický postup, který je možné aplikovat na další tvarově podobné díly, které vykazují jistou nepravidelnost tvaru nebo menší deformace. Autor se v práci zaměřil na identifikaci deformovaných komponent, které bylo nezbytné podrobit normalizované tahové zkoušce pro zjištění mechanických vlastností materiálu. Student k problematice přistupoval velice konstruktivně a jeho návrh je aplikovatelný i pro další díly podobného typu, tedy základní pravidelné těleso deformované vnějšími vlivy. Práce je vhodně doplněna obrázky, které jsou v textu vhodně zasazeny a čitateli přibližují aktuálně řešenou problematiku. Student pracoval velice aktivně, na konzultace se dostavoval pravidelně a výborně připraven. Potenciál tohoto studenta pro samostatné zpracování zadané problematiky na základě vstupních dat a jeho konstruktivního přístupu k řešení je velmi velký. Práce naplnila veškeré cíle definované v zadání a současně splňuje veškeré požadavky kladené na VŠKP. Práci považuji za velice zdařilou a na základě uvedeného ji doporučuji k obhajobě s doporučeným hodnocením A - Výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Jaroš, Aleš

Předložená diplomová práce je zaměřena na výrobu vzorků pro tahovou zkoušku za účelem zjištění mechanických vlastností materiálu. Práce je rozdělena na teoretickoua praktickou část. V teoretické části jsou popsány 3D skenery a problematika reverzního inženýrství. Praktická část je zaměřena na tahovou zkoušku vzorků vyrobených z „lešenářských trubek“. Nejprve byly pomocí softwaru Catia provedeny potřebné simulace – z důvodu deformace materiálu, dále byla navržena technologie pro výrobu zkušebních vzorků z trubky, jejich výroba a měření a následně byla provedena tahová zkouška. V práci postrádám tahové diagramy z provedených tahových zkoušek a jejich vyhodnocení, ikdyž se jednalo pouze o přípravu vzorků pro tahovou zkoušku. Práce se opírá o celkem 34 literárních, převážně ale elektronických zdrojů. V práci se vyskytují drobné stylistické chyby a překlepy. Cíle práce byly splněny, a proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 117226