KLEMENT, M. Ray-tracer pro účely radiační analýzy elektronických součástek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Bohrn, Marek

Předmětem předložené práce bylo vytvořit prostředí umožňující provádět simulaci kvality stínění, resp. intenzity radiace v prostoru skříňky s elektronikou. Postup zpracování tématu byl rozdělen do studia příslušných norem, návrhu potřebných algoritmů a jejich implementace, vytvoření simulačního prostředí a porovnání kvality výstupů různých druhů simulace na vzorových geometriích. Jednotlivé části student zpracoval podrobně a pečlivě. Velmi kladně hodnotím, že v případě Ray Trace algoritmu navrhnul a realizoval rovnoměrnější rozložení paprsků, než stanovuje norma, čímž lze dosáhnut přesnějších výsledků simulace. Při realizaci simulačního prostředí byl kladen důraz na přehledné grafické zobrazení výsledků. To je často značně omezené, nebo dokonce absentuje, v profesionálních programech pro radiační simulace. Student tento problém vyřešil a vytvořené vizualizace lze použít jako efektivní nástroj pro odhalování slabých míst v radiačním stínění skříněk pro elektroniku. Student pracoval průběžně, často konzultoval problémy, na které při řešení práce narazil, a prezentoval dosažené výsledky. Práce byla publikována i na studentské konferenci EEICT. Celkově je práce na velmi vysoké úrovni. Náročnost zadání a kvalita řešení dosahuje úroveň magisterské diplomové práce. Proto hodnotím práci stupněm A s počtem bodů 100.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Fujcik, Lukáš

Předkládaná práce se zabývá radiační analýzou pro speciální elektronické aplikace. V bakalářské práci byly popsány tři metody pro výpočet ionizujícího a neionizujícího záření uvnitř stínícího boxu. Student popsal výhody a nevýhody jednotlivých metod. Hlavní výstup této práce je samostatný program založený na metodě Ray trace pro počítání radiace uvnitř stínícího boxu. V práci je rovněž popsáno, jakých výsledků bylo dosaženo díky použité metodice a je zde porovnání s konkurenčním nástrojem SSAT. Odborná úroveň bakalářské práce je na velmi dobré úrovni a řeší velmi aktuální problematiku radiační analýzy pro návrh vesmírných aplikací. Logická struktura práce a návaznost jednotlivých kapitol je rovněž na velmi dobré úrovni. Formální stránka práce je velmi dobrá s minimem překlepů a pravopisných chyb. Z práce je znatelné, že je student podrobně obeznámen s danou problematikou a je schopen jasně formulovat myšlenky tak, aby byly pochopitelné pro každého zájemce o tuto tématiku. Předložená bakalářská práce odpovídá zadání v plném rozsahu a v mnoha ohledech přesahuje rámec bakalářské práce.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Otázky

eVSKP id 134974