HERIBAN, R. Generátor zátěže a kybernetických útoků na platformě FPGA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Lieskovan, Tomáš

Práce studenta Heribana se zabývá vývojem generátoru zátěže a kybernetických útoků na platformě FPGA. Teoretická část se zabývá popisem platformy FPGA a programovacího jazyka VHDL. V praktické části je popsáno řešení generátoru. Student první semestr zpracovával generátor na frameworku P4, bohužel tato řešení se ukázalo jako slepá ulička. Druhý semestr se proto student zabýval programováním generátoru v jazyku VHDL, který je obecně komplikovanější než nástavba P4. Student pracoval samostatně, svůj postup pravidelně konzultoval. Práce obsahuje malé množství hovorových výrazů, které nepatří do bakalářské práce. Studentovo řešení bylo vyvíjeno pouze v syntéze, nikoli na fyzickém hardware. Jelikož generátor měl fungovat jako záplavový, v práci by se měly objevit naměřené hodnoty vygenerovaného provozu jednotlivých útoků. Tyto hodnoty ale v práci prezentované nejsou. Student pouze uvádí, že jeho řešení by mělo být schopno vygenerovat útok o síle 1Gbps. I přes všechny výtky je nutno podotknout, že FPGA a VHDL je velmi obtížná problematika, která není na VUT FEKT vyučována. Všechny znalosti musel student načerpat samostudiem, což je potřeba vyzdvihnout. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem navrhuji hodnocení 60/C.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Posudek oponenta

Smékal, David

Zadáním práce bylo realizovat generátor zátěže na platformě FPGA s podporou alespoň tří typů útoků, přičemž byly navrženy útoky dva. Student vycházel z existujících projektů dostupných na internetu. Nakonec jako základ pro svoji práci využil modul odkazovaný v literatuře pod citací [19]. Z textu není zřejmé, kterou část vytvořil student sám a kterou převzal z existujícího řešení. Na str. 27 student tvrdí, že "zařízení je schopné pracovat 1000Mbit za sekundu" - doposud nebyla o žádném zařízení zmíňka a uvedená jednotka je chybně zapsána. Obrázek 2.9: Simulácia UDP paketu student komentuje následovně: "Jasne vidíme, že dáta tečú linkou." - toto tvrzení je amatérské a nepravdivé. Jedná se pouze o simulaci, a navíc z obrázku je zřejmé, že simulace je nefunkční, protože vektor phy_txd prezentující data obsahuje samé nuly, stejně jako samé nuly obsahuje cílová IP adresa i cílový port. Obrázek 2.13: Transformácia ICMP paketu napovídá, že student změnil pouze jeden parametr ve VHDL kódu tak, aby se jednalo o ICMP paket. Nejedná se však o generátor ICMP záplavy. Obrázkem 2.14 student pouze navrhuje zlepšení generátoru, které nakonec nerealizoval, což je nedostačující. Co se týče formální zpracování práce, text obsahuje spoustu gramatických překlepů, hovorové výrazy, chybné tvary jednotek a zkratek veličin či názvů. Text kapitoly 2 Programové riešenie je chaotický a pro čtenáře je obtížné pochopit souvislosti s popisovanou problematikou. Uvedená bloková schémata nejsou slovně popsána, pro čtenáře jsou tím pádem húře k pochopení. Práce je špatně zpracována a prezentována. Zadání nepovažuji za zcela splněné. Z mého pohledu je na hranici obhajitelnosti a vzhledem k výše uvedenému navrhuji hodnocení E 50 bodů.

Navrhovaná známka
E
Body
50

Otázky

eVSKP id 118073