MENŠÍK, V. Softwarový zvukoměr [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Schimmel, Jiří

Cílem bakalářské práce bylo vytvořit aplikaci – jednoduchý zvukoměr pro měření napětí na vstupu zvukové karty s následným převodem na hladinu akustického tlaku pomocí kalibrace a s možností generování harmonického a šumového signálu. Aplikace byla vytvořena, z porovnání s měřením pomocí profesionálního zvukoměru ale vyplývá, že výsledky měření se odchylují a kvůli nedostatku času nebylo možné zjistit příčinu. Generátor není plně funkční, aplikace neumožňuje volbu zvukové karty a použitých kanálů, nastavení průměrování a nejsou implementovány klávesové zkratky. Původní záměr využití této aplikace v laboratorních úlohách proto nemůže být realizován. Student zpočátku přistupoval k řešení práce aktivně, implementace kmitočtových váhových filtrů, které se věnoval nejdříve, je bezchybná. Při dalším řešení byl student aktivní méně, přesto pravidelně konzultoval výsledky své práce. K ověření aplikace došlo ale příliš pozdě na to, aby bylo možné najít problémy a odstranit je. Text práce má dostatečný rozsah, teoretická část by ale měla být rozsáhlejší, není nutné prezentovat typy měřicích mikrofonů, ale bylo by vhodné doplnit alespoň blokové schéma zvukoměru a algoritmus průměrování hodnot. V praktické části je zbytečně ilustrováno použití tříd frameworku Juce na zvukových efektech, které s tématem práce nemají nic společného, naopak vývojový diagram vlastní implementace je prezentován jen jeden. Na práci bude obtížné navázat, protože zdrojový kód není řádně okomentován. V textu se objevují nedokončené věty, seznam symbolů a zkratek je zřejmě ponechán ze šablony práce.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Sysel, Petr

Podstatnou část zadání závěrečné práce považuji za splněné, několik výhrad mám k implementaci generátoru. Velikost textu se nepřizpůsobuje velikosti okna, takže při změně jednotky nebo zadání číselné hodnoty není text vidět celý, ale pouze počáteční písmena. Dále se mi nepodařilo ověřit, zda program skutečně generuje požadovaný signál. Možná to souvisí s tím, že při spuštění na počítači s více zvukovými kartami (jako v mém případě) není možné zvolit, která se má použít. Z tohoto důvodu jsem ani nemohl provést kalibraci a ověření výsledků měření. Naopak kladně hodnotím dodržení tolerančních schémat kmitočtových charakteristik váhovacích filtrů, jak vyplývá z výsledků měření na obr. 4.11, 4.12, 4.13. Splnit toleranční schémata bývá v podobných případech problém. Bohužel text závěrečné práce není zpracován dostatečně pečlivě. V textu se objevují překlepy, nedokončené věty, seznam použitých symbolů a zkratek je výchozí ze šablony včetně komentářů, schémata na obrázku 3.2 a 3.3 jsou snad ilustrační schémata nějakých efektů, které nesouvisí s textem práce ani na ně není odkazováno, programové symboly nejsou v nemalé části práce odlišeny neproporcionálním typem písma jako ve zbývajícím textu, odkazy na rovnice nejsou uzavřeny v kulatých závorkách, v popisu rovnice (1.2) není vysvětlen symbol x_0.

Navrhovaná známka
C
Body
73

Otázky

eVSKP id 133496