DOLEŽAL, T. Detekce defektů výplně 3D tištěných struktur s využitím metody DIC [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Ščerba, Bořek

Autor se zabývá návrhem defektoskopické metody pro 3D tištěné struktury s využitím metody digitální korelace obrazu (DIC). Práce je členěna logicky, text je napsán bez gramatických chyb pouze s minimem překlepů. Práce s literaturou je příkladná a vše je řádně citováno. Výtku zasluhují pouze některá neobratná či vágní vyjádření, která by mohla ovlivnit porozumění předkládaného textu. Student k řešení problému přistoupil velice aktivně, postup byl průběžně konzultován a bylo odvedeno velké množství tvůrčí práce. Sám navrhnul a připravil vzorky, a po úvodním zaškolení probíhala všechna měření v jeho režii. Studentem navržená defektoskopická metoda využívá pro odhalení defektů pole přetvoření na povrchu součásti, což je logickým důsledkem principu metody DIC. Nejsložitější částí celé práce byla ovšem formulace kritéria, na jehož základě by se dalo usuzovat na přítomnost/nepřítomnost vady. Zde oceňuji využití neuronových sítí, které se jeví jako vhodné pro tento účel. Rovněž kvituji kritické zhodnocení nedostatků navržené metody spolu s návrhy na její další rozvoj. Na závěr bych chtěl vyzdvihnout, že navržený postup je unikátní z hlediska dostupné literatury, ve které nebyl nalezen žádný podobný, jenž kombinuje DIC a neuronové sítě za účelem detekce podpovrchových vad z deformace na povrchu součásti. Všechny cíle práce byly splněny nad očekávání. Navrhuji celkové hodnocení A/výborně a doporučuji práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Halabuk, Dávid

Diplomová práca sa zaoberá využitím digitálnej korelácie obrazu pri detekcii defektov v 3D tlačených súčiastkach. Prvá časť práce (rešeršná) je značne rozsiahla a autor sa v nej miestami zbytočne detailne zaoberá vecami, ktoré v práci ďalej nevyužíva. Po rešeršnej časti nasleduje praktická časť v ktorej autor experimentálne testuje schopnosť detekcie defektu pomocou metódy DIC na 6 vzorkách pripravených 3D tlačou. Po úspešnom overení, že táto metóda je na danú problematiku použiteľná a porovnaní výsledkov s výsledkami získanými numerickým modelovaním bolo testované väčšie množstvo vzoriek. V tejto časti by som autorovi vytkol označenie jednotlivých zaťažujúcich stavov, ktoré označuje pomoc času do dosiahnutia medze klzu, z čoho nie je možné odvodiť o aké veľké zaťaženie sa jedná. Vhodnejšie by bolo uvádzať zaťaženie ako napr. percentuálny podiel k medze klzu. Na výsledných nameraných pretvoreniach bola následne trénovaná neurónová sieť, ktorá by mala byť schopná odhaliť či je v danej vzorke defekt. Pozitívne hodnotím testovanie rôznych typov a topológií neurónových sietí ako aj analýzu výsledkov posudzovania jednotlivých vzoriek pri ktorých neurónová sieť nesprávne vyhodnotila defekt. Diplomová práca je spracovaná na vysokej úrovni, preto ju hodnotím známkou „výborne“ a doporučujem ju k obhajobe.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 149176