HRDLIČKA, M. Inovace školící sady dopravníku a podavače materiálu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Kaczmarczyk, Václav

Zadáním bakalářské práce studenta bylo navrhnout a provést inovační práce na školicí sadě – modelu dopravníku a podavače materiálu. Téma lze označit za jednoduché. Po formální stránce práce vykazuje velké množství překlepů, nespisovných formulací a stylistických chyb. Minimální rozsah práce je splněn, avšak text obsahuje velké množství relativně velkých obrázků. Po odborné stránce se v práci vyskytuje také mnoho chyb a nepřesností. Teoretická část práce působí neuspořádaně a chaoticky. Autor ve snaze popsat servomotor obecně sklouznul k popisu konkrétního servopohonu. Často popisuje více možností měření určité veličiny, avšak bez následné diskuse jejich vhodnosti pro zamýšlené využití. Velmi mi také chybí přehledný schématický nákres celého přípravku, kompletní elektrické schéma, dále pak popis zapojení vstupů/výstupů PLC. Celkově práce neprokazuje, že by autor vypracování věnoval dostatečné množství času. S autorem bylo také relativně obtížné komunikovat během vypracování. Při sporadických konzultacích nebylo možné postihnout všechny problémy práce – jak z hlediska implementace, tak z hlediska dokumentace. Finální vypracování textu pak student nechal na poslední chvíli. I přes uvedené nedostatky hodnotím práci a celkově přístup studenta známkou D – 60 bodů.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Posudek oponenta

Baštán, Ondřej

Cílem předložené práce bylo analyzovat a následně zmodernizovat zastaralou školící sadu firmy B-Tech. Zadání se ředilo k jednodušším. Formální stránka práce je na nižší úrovni. V textu se vyskytují syntaktické a stylistické chyby. Svým rozsahem je práce spíše podprůměrná (pohybuje se na spodní hranici doporučeného rozsahu). Práce s literaturou je na dobré úrovni. V první kapitole autor popisuje stávající stav školící sady. V této kapitole chybí například blokové, elektrické a procesní schémata, která by umožnila jednoduché pochopení funkce celého přípravku. Student zde následně definuje požadavky na jednotlivé úpravy, které se omezují na přidání tří diskrétních polovodičových součástek, výměnu popraskaných dílů, výměnu konektorů umožňující propojení s řídicím systémem a revizi firmware. Funkčnost úprav se následně chystá ověřit v demonstrační úloze. V kapitole dva je realizována literární rešerše týkající se kompatibilních řídicích systémů, akčních členů, senzoriky a použitého SW. Účel této kapitoly jsem nepochopil, neboť informace v ní uvedené student dále nijak nevyužívá (vyjma zmiňovaného výčtu použitého SW) což znamená že jsou pro práci zbytečné. Některé kapitoly jsou zde navíc zavádějící, například kapitola „2.2.4 Servomotor“, která v rozporu se svým obecným názvem popisuje jeden specifický případ modelářského servomotoru řízeného prostřednictvím PWM. V kapitole 3 autor přistupuje k vlastním úpravám kterými jsou: Nacvaknutí čtyř konektorových modulů na DIN lištu a jejich propojení kabelem s přípravkem; Nakreslení schématu obsahující 5 součástek; Vytvoření DPS; Nakreslení dvou 3D modelů, z nichž jeden mohl být nahrazen čtyřmi distančními sloupky; Výměna jednoho prasklého dílu; Velmi jednoduché úpravy FW pro mikrokontroler (přidání nových pozic a jejich výběr na základě 3 digitálních vstupů); a demonstrační program pro PLC Siemens. Dle mého názoru jsou dílčí celky práce vypracovány pouze tak „aby se neřeklo“ a celkově práce vypovídá o podprůměrných bakalářských schopnostech studenta. Nicméně student splnil všechny body zadání, a proto navrhuji známku E, 50 bodů.

Navrhovaná známka
E
Body
50

Otázky

eVSKP id 142253