BUCHTA, M. Diagnostika plazmatu vypínacího pochodu za pomoci dvou vysokorychlostních kamer [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Student Martin Buchta vypracoval svoji bakalářskou práci s názvem Diagnostika plazmatu vypínacího pochodu za pomoci dvou vysokorychlostních kamer samostatně s vhodným využíváním konzultací. Nejprve nastudoval problematiku vzniku oblouku ve spínacích přístrojích a popsal možnosti optické diagnostiky plazmatu za využití vysokorychlostní kamery. Velmi aktivně se zapojil do řešení těžiště práce - rekonstrukce 3D modelu oblouku za pomoci dvou vysokorychlostních kamer. Nejprve musel upravit konstrukci experimentální komory pro pohled ze dvou kolmých směrů. Po výrobě experimentální komory provedl řadu potřebných experimentů. Následně samostatně připravil v prostředí Matlab program pro automatizovanou 3D rekonstrukci časového vývoje oblouku, kde musel mimo jiné řešit automatizovanou rekalibraci pro různou vzdálenost oblouku od kamery pro potlačení nesprávných výsledků. Výsledkem řešení je program, který vytváří 3D model oblouku na principu prokládání obdélníků kolmých na osu elektrod. Program nalezne praktické uplatnění v Laboratoři spínacích přístrojů. Student splnil všechny body zadání, a proto doporučuji práci k obhajobě.
Předložená bakalářská práce má rozsah 44 stran a je rozdělena do sedmi kapitol včetně úvodu a závěru. Neformálně lze tuto práci rozdělit do dvou částí – teoretické a praktické. Teoretická část se zabývá popisem elektrického oblouku a vysokorychlostními kamerami Photron SA-X2 a i-SPEED 726, které jsou k dispozici pro výzkumné účely v laboratoři CVVOZE. Ve stěžejní části student vyrobil testovací zařízení (zkušební komoru) a vytvořil program na analýzu 3D obrazu ze dvou rychlokamer, který úspěšně aplikoval na provedeném měření v laboratořích CVVOZE. Myslím si, že práce má potenciál i do budoucna a mohla by pokračovat v dalším kroku jako diplomová práce. Po formální stránce musím konstatovat, že práce odpovídá požadavkům kladené na bakalářskou práci, ale mám dvě připomínky. Nefunguji odkazy z osnovy (odchylka -2 strany) ve verzi pdf a nesprávný popis Obrázku 5-4 na straně 27. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 109376