KUČERA, F. Termická degradace izolačních materiálů z kabelového průmyslu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Pelikán, Luděk

Bakalářská práce Filipa Kučery je zaměřena na kabelové izolační materiály a jejich termickou degradaci. Po dohodě s vedoucím práce bylo zaměření především na materiály na bázi PVC dodaných firmou NKT s.r.o. Velké Meziříčí. Práce se zabývá návrhem degradace podle norem a možností laboratoře, také na způsoby její vyhodnocení pomocí různých metod. Práce je logicky členěná do 9 kapitol a obsahuje teoretický popis dielektrik, jejich elektrická i mechanická měření, dále se zabývá teorií stárnutí materiálu. Následně je uveden návrh pro tvorbu termického stárnutí, na který již navazuje popis jejího praktického provedení a zhodnocení degradace materiálu. Text je psán čtivě a obsáhle, z formální stránky je ale v práci několik nedostatků, především v teoretické části se vyskytují netechnické a nepřesné výrazy. Student výsledky své práce s vedoucím pravidelně konzultoval. Návštěvy laboratoře, kde probíhalo stárnutí i měření izolačních materiálů, podnikal připravený a k provádění jednotlivých úkolů měl věcné komentáře a návrhy. Vytknout lze jeho spíše slabší samostatnost. Práce splňuje všechny body zadání, doporučuji ji k obhajobě a hodnotím B/85 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Krbal, Michal

Předložená bakalářská práce obsahuje část teoretickou a praktickou. V těchto částech jsou popsány procesy degradace pevných izolačních materiálů včetně laboratorního měření parametrů degradačních procesů vzorků PVC dielektrik ve spolupráce s firmou NKT s.r.o. Velké Meziříčí. Celkově práce splňuje zadání, citační politiku i výsledky měření jsou dobře zpracovány a zdůvodněny. Nicméně její dobrou obsahovou kvalitu kazí častá neodborná, neúplná, nepřesná a někdy i mylná vyjádření. Například v Kapitole 1.3.1 je mylně uvedena informace o přidávání sazí do PE pro řádové zvýšení životnosti izolačního materiálu kabelů – ve smyslu přídavků sazí do polovodivé izolace ano, ale to souvisí s řízením elektrického pole. Pro vyjádření elektrické intenzity se nevyužívají MV/mm, ale MV/m, které jsou ekvivalentem kV/mm. Prakticky v celé práci není u ztrátového činitele uváděno, ke které frekvenci je hodnota vztažena (pravděpodobně se předpokládá průmyslová frekvence 50 Hz). Ne všechny veličiny jsou zapsány kurzívou – například v tabulkách v přílohách práce. V textu práce se má obrázek nebo tabulka s konkrétním pojmenovaní označovat s velkým písmenem, např. Obrázek 1.1. Občas není mezera mezi číselnou hodnotou a jednotkou. Práci i přes výše uvedené výtky doporučuji k obhajobě u SZZ a hodnotím 80 body „B“.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 142368