SKÁLA, A. Konstrukční návrh trupu a ocasních ploch soutěžního modelu letadla [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Pejchar, Jan

Student zpracoval závěrečnou práci zabývající konstrukčním návrhem trupu a ocasních ploch modelu určeného pro studentskou soutěž Air Cargo Challenge. Práce je zaměřena na odstranění nedostatků první generace letounu létajícího na soutěži ACC v roce 2015. Zejména je řešena problematika zvýšení užitečného zatížení a snížení hmotnosti vlastní konstrukce trupu a ocasních ploch. Při vypracování student postupoval systematicky. Nejprve teoreticky posoudil vhodnost jednotlivých konfigurací ocasních ploch, vytvořil statistiku podobných modelů, provedl hmotový rozbor a následně navrhnul nejvhodnější uspořádání. Navrhované řešení trupu a ocasních ploch představuje zásadní hmotovou úsporu 37% oproti první generaci letounu. Práce jako celek působí uceleným a přehledným dojmem a je patrné, že se student v dané problematice orientuje.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Hájek, Tomáš

Student se v práci zabývá konstrukčním návrhem trupu a ocasních ploch modelu letadla pro studentskou soutěž Air Cargo Challange. V prvních částech práce soutěž představuje a přehledně sumarizuje charakteristiky, vlastnosti, klady a zápory konstrukce modelu Fabrick I. Plynule navazuje částí práce pojednávající o návrhu trupu a ocasních ploch nového modelu Fabrick II. Nejdříve uvádí různé možnosti uspořádání ocasních ploch spolu s hodnocením. Následně zpracovává návrh vhodných ocasních ploch pro model Fabrick II, podpořený statistikou jednotlivých parametrů ocasních ploch komerčně vyráběných modelů podobné kategorie. Student navazuje návrhem trupu, hmotnostním rozborem a volbou charakteristických rozměrů opět podpořenou již zmíněnou statistikou. Následuje kontrola polohy těžiště s nově navrženým trupem a ocasními plochami. V poslední části student sumarizuje charakteristiky modelů Fabrick I a Fabrick II, které vhodně dokládá výpočtu bodového zisku během soutěže. Student se během práce dobře zorientoval v problematice, která je obsahem magisterského studia a výborně si osvojil práci s programem Catia. Použitý postup je vhodným úvodem pro další práci na dané téma. Práce obsahuje nedostatky pouze formálního charakteru. Jedná se tedy o bakalářskou práci, která je logicky členěna, splňuje zadané cíle a může sloužit jako dobrý základ pro další, hlubší analýzy a konstrukční úpravy.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 92834