STRAKOŠ, J. Detekce anomálií pomocí neuronových sítí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Bakalářská práce se zabývá identifikací anomálií v síťové komunikaci pomocí neuronových sítí. Student přistupoval k řešení práce svědomitě a pravidelně konzultoval dosažené výsledky. Během řešení práce se dokázal dobře vypořádat s množstvím vzniklých problémů. Práce je po formální i obsahové stránce na velmi dobré úrovni s menší množství pravopisných chyb. Zadání práce považuji za splnění v celém rozsahu. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou 94/A.
Práce se zabývá detekcí anomálií síťového provozu pomocí vlastního modelu neuronové sítě. Student v práci popisuje související teorií z oblasti neuronových sítí a síťového provozu, definuje typy provozu a prahové hodnoty potřebné k jejich identifikaci. Tyto znalosti poté využívá k realizaci vlastní neuronové sítě. Neuronová síť je nakonec podrobena testování. Cíle práce považuji za splněné. Práce je na dobré odborné úrovni, avšak cítím, že by mohla být ještě více dotažena. Student sám v kapitole 3.5.1 přiznává nedostatečnou přesnost detekce škodlivého provozu. Úspěšnost detekce nestandardního a škodlivého provozu kolem 65 % je pro využití v praxi příliš nízká. Student uvádí i možné důvody – neadaptivní práh detekce anomálií a nedostatečně velkou testovací množinu. Je škoda, že tyto faktory student nezpracoval, nebo nestihl zpracovat, aby dosáhl vyšší přesnosti detekce. Po formální stránce bych vytknul několik překlepů (např. dvakrát tečka u citace [19] na 24 straně a "Síť ke svému nastavení nepotřebují ideální vzory" na straně 17) a nadměrný výskyt neodborných či špatných formulací (např. "síťové komunikace, kde se nehmatatelné stává skutečným" a "Mezi nejpravděpodobnější faktor patří" na straně 43). Navrhuji hodnocení známkou B/85 bodů.
eVSKP id 118101