BARTOŠ, M. Staré Brno - MĚSTO MÍSTO TOVÁRNY [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Františák, Luboš

Urbanistický koncept vychází z možnosti navrhnout dostavbu města historií ověřeným způsobem, při zachování stávajícího dopravní skeletu. Tento koncept rozvíjí město směrem dovnitř. Tvorba nových veřejných prostorů je odpovědí a reakcí na stávající roztříštěné území a snaží se jasně vymezenými ulicemi a uzavřenými náměstími vrátit tomuto místu důstojný výraz a lidem obyvatelné město. Z konceptu poněkud vypadává forma zástavby podél ulice Poříčí, ta měla reagovat na solitérní objekty podél Veletržní třídy, avšak deklarovaný obsah (sport a rekreace) nekoresponduje se zvolenou formou. Zatímco některé úvodní analytické fáze jsou rozpracovány nad rámec urbanisticko architektonické studie, u výkresu dopravy a hlavního výkresu jsem očekával podrobnější, nebo lépe, kvalitnější zpracování. Vizualizace jsou kvalitní, měly však být zvoleny tak aby dokumentovaly návaznost stávajících a navržených objektů. Postrádám výkres širších vztahů 1 : 5000. Formální stránka a adjustace má dobrou úroveň. Otázky a náměty k obhajobě: Má ještě ve 21.století význam urbanistická kompozice a tvorba veřejného prostoru? Jak intenzivní zástavba je podle vás optimální v současném evropském městě? Co zejména determinuje současnou městskou výstavbu?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování C Diplomant Marek Bartoš držel v konceptu od počátku jednotnou ideu, kterou dále rozvíjel. Jeho přístup byl systematický, pracoval samostatně a důsledně, ikdyž ne vždy efektivně. Přestože má diplomová práce svá slabá místa v konkrétnější prezentaci detailů, jsem celkově s jeho přístupem a pracovním nasazením spokojen.
Navrhovaná známka
C
Body
78

Posudek oponenta

Pavlovský, Tomáš

Diplomová práce bc. Marka Bartoše je přehledná a jasná. Student vytváří městskou strukturu a městský prostor pomocí uzavřených bloků, ulic a náměstí. Vnitrobloky parceluje a vymezuje tak jasně soukromý , poloveřejný a veřejný prostor. Marek Bartoš staví město lidského měřítka, "město pro lidi". V navrženém prostoru se člověk jednoduše orientuje, snadno zaparkuje, cítí se bezpečně. Z těchto důvodů hodnotím práci kladně. Na druhou stranu nerozumím stylu zástavby, kterou bakalář zvolil v jižní části řešeného území, na ulici Poříčí. Tento způsob řešení se jeví jako unáhlený a nepromyšlený. Tato zástavba by měla sloužit jako sportoviště? Formální úroveň práce se jeví na první pohled dobře, autor vypracoval analýzu území, historii, přiložil referenční příklady. Chybí mi však zpráva o navržené struktuře, v kapitolce Výstavba podporující udržitelný rozvoj se autor zřejmě snaží popsat svůj návrh, ale tento popis je velice povrchní a nic neříkající. V ostatním textu se bakalář rozepisuje o pojmech jako je udržitelný rozvoj, městský člověk, městský dům. Tyto pojmy měl však autor vložit do popisu svého území. Výkresová dokumentace má řadu nedostatků, od formálních jako je chybící severka a měřítko až po nejasnosti jako jsou například modré pasáže - voda?, nejasnost výšky zástavby apod. V dopravním výkrese jsou řešeny okolní ulice, nikoliv ulice v řešeném území. Parkovací místa a domy nemají uveden počet parkovacích stání. Vjezdy do garáží jsou značeny tečkou, to je poněkud nezvyklé. Výkres bilancí je názorný a srozumitelný. Chybí však výkres řezy. Ostatní výkresy jako je axonometrie a vizualizace jsou provedeny kvalitně. Z důvodů zástavby na ulici Poříčí a z nedokonalé formální úrovně práce navrhuji známku C 75.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B
Architektonické řešení C
Provozní řešení B
Technicko konstrukční řešení C
Formální úroveň D
Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 31386