VENCLOVSKÝ, J. Numerická metoda filtrace aditivního šumu v obraze pomocí adaptivního filtru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Štarha, Pavel

Diplomová práce řeší problematiku filtrace aditivního šumu v obraze pomocí adaptivního filtru. Při zvýraznění nevýrazných objektů v obraze metodou adaptivní ekvalizace histogramu dojde také k velkému zesílení adaptivního šumu, který je třeba potlačit pro správnou funkci segmentačních metod. Cílem práce bylo popsání metody adaptivního filtru k potlačení adaptivního šumu a vytvořit aplikace, která danou metodu využije. Předložená práce se zabývá zavedením základních pojmů, nastíněním problematiky a detailním popisem metody adaptivní filtrace aditivního šumu. Dále ukazuje praktickou aplikaci této metody na reálných datech a výhodnost iteračního přístupu k potlačení adaptivního šumu, kde v každém iteračním kroku se použijí jiné hodnoty volných parametrů této metody. Účinnost metody je velmi snadno pozorovatelná na změně rozdělení histogramu hodnot pixelů v daném obraze. Student diplomovou práci řešil samostatně, avšak pomalejším tempem, než bylo od něj očekáváno. Tímto nevznikla dostatečně velká časová rezerva pro korekci celého textu. U histogamů zpravidla chybí popisy os a také u některých grafů, viz. obrázek 18 na str.32. Celkově je práce srozumitelná, ve které jsou názorně prezentovány její výsledky. Cíle práce byly splněny v celém rozsahu. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Druckmüller, Miloslav

Diplomová práce řeší velmi aktuální a zajímavou problematiku. Adaptivní filtry pro zpracování obrazů jsou velmi perspektivní disciplínou z hlediska praktických aplikací, jejíž význam roste s rostoucí výkonností počítačů, která umožňuje efektivní implementaci složitých algoritmů. Předložená práce je poměrně stručná, což považuji spíše za její klad, na druhé straně působí přílišná stručnost dojmem, že práce vznikla v časové tísni. Práce neobsahuje žádné zbytečné části a zabývá se výhradně problematikou konkrétního typu adaptivního filtru. Tento filtr má proměnnou směrovou charakteristiku a slouží především k filtraci aditivního šumu před segmentací obrazu. Jedná se o originální typ adaptivního filtru s širokou škálou uplatnění. Téma hodnotím jako poměrně složité, především implementaci filtru. Diplomant splnil zadání diplomové práce. Samotná práce má poměrně dobrou úroveň a dobrou grafickou úpravu. Celkově dobrý dojem kazí chybějící popisy os u řady grafů, především histogramů, popisky obrázků obsahující podivné formulace jako „přiblížený histogram“ a místy příliš intuitivní vyjadřování. Celkově má práce dobrou úroveň a splňuje požadavky kladené na diplomovou práci a proto práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 72066