KOUPIL, M. Rozměření signálů EKG s využitím fázorové transformace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Maršánová, Lucie

Student Michal Koupil se v bakalářské práci zabýval detekcí a rozměřením QRS komplexu, vlny P a T za použití fázorové transformace. V úvodu práce se autor věnuje popisu EKG signálu a srdeční činnosti. Následuje přehled metod používaných pro automatickou detekci jednotlivých komponent. Tato kapitola ale není příliš obsáhlá a nepokrývá celou problematiku. V praktické části práce student realizoval metodu fázorové transformace. Metoda je dobře popsána a diskutována jak slovně, tak za pomoci ilustrací. Dosažená úspěšnost není bohužel příliš dobrá, v porovnání s ostatními autory jsou je zejména v případě vln P a T výrazně horší, než výsledky jiných autorů (např. výsledky pro P vlnu – student 72 %, jiní autoři až 99 %). Po formální stránce je práce na průměrné úrovni (místy se vyskytují překlepy, neobratné vyjadřování, které znesnadňuje porozumění textu). Student je snaživý, pracoval v průběhu celého semestru a pravidelně využíval konzultací. Práci hodnotím stupněm D, 68 bodů.

Navrhovaná známka
D
Body
68

Posudek oponenta

Vítek, Martin

Student nastudoval a v práci popsal vybrané metody pro automatické rozměřování signálu EKG, přičemž se podrobněji zaměřil na metodu využívající fázorové transformace. V praktické části práce tuto metodu realizoval a otestoval na veřejně dostupné databázi QT. Dosažené výsledky diskutoval a srovnal s ostatními autory. Zadání bakalářské práce tak považuji za splněné. Po formální stránce je práce na podprůměrné úrovni. V textu se vyskytuje příliš mnoho překlepů, citace nejsou dle normy, některé obrázky mají špatnou kvalitu (viz obr. 4), většina obrázků nemá uvedené jednotky (např. obr. 7 a 8) a číslování rovnic není správně zarovnané. Po odborné stránce je práce taktéž na podprůměrné úrovni. V teoretické části práce postrádám rozsáhlejší přehled známých metod detekce QRS a rozměřování EKG. V praktické části práce potom student nedosáhl příliš přesvědčivých výsledků. Student vyčísluje pouze úspěšnost detekce jednotlivých bodů a nikoliv průměrnou a směrodatnou odchylku jejich detekce, jak je běžné. Student navíc nedetekuje začátek a konec komplexu QRS, pouze kmity Q, R a S. Přestože se dosažené výsledky ani zdaleka neblíží výsledkům autorů, kterými se při návrhu metody inspiroval, tak v závěru konstatuje, že bylo, cituji „dosaženo měření s dostatečnou přesností“. Vzhledem k uvedeným výhradám práci celkově hodnotím stupněm uspokojivě/D.

Navrhovaná známka
D
Body
60

eVSKP id 118295