KOVÁŘOVÁ, K. Měření rozložení ekvivalentu suché hmoty buňky kvantitativním fázovým kontrastem koherencí řízeného holografického mikroskopu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Křížová, Aneta

Studentka splnila všechny požadavky a cíle zadání práce. V teoretické části práce samostatně vypracovala rešerši způsobů přepočtu fázového posuvu v buňce na ekvivalent suché hmoty a vybraný způsob modifikovala pro interpretaci dat z koherencí řízeného holografického mikroskopu. V experimentální části studentka dobře zvládla obsluhu i následné zpracování a vyhodnocení dat z koherencí řízeného holografického mikroskopu. Měření ekvivalentu suché hmoty pak ověřila na několika biologických pozorováních, jejichž výsledky jsou v souladu s biologickými předpoklady. Práce je pečlivě zpracovaná, drobným nedostatkem je skromná obrazová prezentace provedených experimentů. Dosažené výsledky jsou hodnotné a využitelné při další práci na vývoji mikroskopu. Práci doporučuji k obhajobě s výsledným hodnocením výborně/A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Čolláková, Jana

Práce se zabývá měřením živých buněčných objektů v transmisním holografickém mikroskopu a správnou interpretací naměřených dat. Text práce je přehledně a logicky členěn do šesti kapitol. První tři kapitoly tvoří teoretický úvod do problematiky holografické mikroskopie, její historii a vývoj na ÚFI FSI VUT v Brně. Dále se autorka zaměřuje na teorii obrazové fáze. Objasňuje důležitý pojem suchá hmota, neboli bezvodá část buňky, díky které jsme schopni vyjádřit jednotlivé buněčné celky v jednotkách pikogramů. Nejdůležitější částí je popis několika metod přepočtu obrazové fáze na suchou hmotu. Autorka se velmi dobře zorientovala v dané problematice. Modelovou situací ověřila správnost všech matematických přístupů a pro vlastní experiment zvolila výpočetní metodu nejcitovanějšího autora. Před samostatným měřením živých buněk byla provedena série kalibračních měření na kontrolním vzorku, v práci však nejsou uvedeny. V experimentální části byla měřena změna suché hmoty živých buněk v čase. Byl naměřen růst nebo pokles suché hmoty v závislosti na typu kultivačního media. Ve všech experimentech byly potvrzeny biologické předpoklady. Autorka se držela tématu a systematicky plnila zadání. Předloženou bakalářskou práci hodnotím jako zdařilou a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 65190