GROMOTOVIČ, I. Výpočet rozložení elektromagnetického pole v okolí podzemního kabelového vedení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Student Ivan Gromotovič měl vytvořit bakalářskou práci na téma věnující se vlivu způsobu uložení kabelových vedení na přesnost jejich detekce (tj. trasování). Práce byla zpracována jen na teoretické úrovni doplněné o simulace na vytvořených matematických modelech bez verifikujících reálných měření. Pro výpočet elektromagnetického pole v okolí kabelového vedení byl využit simulační software Ansoft Maxwell. Práce se tak skládá z několika kapitol věnujícím se postupně jednotlivým bodům zadání a to tak, aby mohly být úspěšně provedeny požadované simulace. V jednotlivých částech se tak student věnuje postupně popisu konstrukce kabelových vodičů, způsobům jejich ukládání do země a metodě jejich detekce. V následující kapitole se pak student věnuje popisu tvorby modelu v simulačním programu, na kterou navazuje kapitola s prezentovanými výsledky a jejich diskuze. Samotná práce působí trochu neučesaným dojmem, kdy se v ní nachází určité množství překlepů, nedokončených vět, neplatných odkazů, viz. např. - Str. 25 v druhém odstavci chybí citace - Str. 28 chybný odkaz na vztah pro určení hloubky - Str. 36 nedokončená věta - Příloha B – počáteční odstavec měl být umazán ze šablony atp. K samotnému naplnění práce je zapotřebí říct, že téma práce vyžadovalo aktivnější přístup studenta. V průběhu práce se ukázalo, že potřebné materiálové vlastnosti či princip funkce detektorů práce nebylo možné jednoduše dohledat, ač je zde otázka, jak velké úsilí ze strany studenta zde bylo vynaloženo. Na práci lze naopak ocenit její poměrně kvalitní grafické zpracování. I její textová část (pokud by byly opraveny zmíněné překlepy) je psána hezkou čtivou formou. Ke zvoleným simulovaným modelům pak také nelze mít mnoho připomínek. Také je zapotřebí zdůraznit, že student při zpracování práce pracoval i s mnoha anglickými zdroji. Poslední připomínku bych pak měl k závěru práce, který jistě mohl být rozsáhlejší. Vzhledem k výše uvedeným připomínkám a s ohledem na studentovu aktivitu v průběhu celého roku práci doporučuji ohodnotit stupněm B 83 bodů.
Bakalářská práce „Výpočet rozložení elektromagnetického pole v okolí podzemního kabelového vedení“ se zabývá simulací elektromagnetického pole kabelového vedení a vyhodnocením přesnosti stanovené polohy kabelu umístněného v podzemí. V úvodu teoretické části se autor velmi stručně zabývá základním teoretickým popisem elektromagnetických polí. V další části se práce věnuje charakteristice energetických kabelových vedení, struktuře kabelů, jejich uložením i jejich ochranou před mechanickým poškozením. Teoretickou část uzavírá autor lokátory podzemních tras. Praktická část je tvořena ze dvou částí, v první části je popsán problém simulace kabelů v programu ANSYS Maxwell a druhá část je zaměřena na výsledky simulací. Závěr práce obsahuje pouze krátké zhodnocení celé bakalářské práce. Příloha práce obsahuje citlivostní analýzu pro parametry materiálový konstant potřebné pro simulace. K práci mám následující připomínky: - Dobrá úroveň práce je zbytečně snižována drobnými chybami. - Na straně 19 jsou uvedený principy lokátoru tras vedení, popis je velmi strohý, chybí také alepoň základní grafické zobrazení principu či funkce přístroje. - Na straně 21 diplomant uvádí u popisu k použití programu ANSYS Maxwell, že z energie uložené v elektromagnetickém poli lze vypočítat matici indukčností, točivý moment atd. – popis je velmi krátký, chybí alespoň základní vztahy mezi veličinami. - Na straně 23 je strohý popis kabelu vybraný pro simulaci. Pouze je uvedeno, že se jedná o kabel pro napěťovou úroveň 22 kV. Přesnější parametry kabelu čtenář může odhadovat až z tabulky 3.1. V popisu tabulky 3.1 je uveden výraz „tloušťka“ jak pro jednotlivé vrstvy, ale také pro jádro kabelu, což může být pro čtenáře matoucí, zda se jedná o poloměr či o průměr. - Na straně 28 autor uvádí porovnání výsledků simulací s měřícím přístrojem. Ale většina parametrů, design a konstrukce tohoto přístroje je čtenáři utajena. Není uvedeno, proč byl tento přístroj vybrán a o jak kvalitativní přístroj se jedná. - Závěr práce je sice výstižný, ale velmi krátký. - Oproti šabloně je umístěn seznam zkratek na konci práce, šablona uvádí seznam zkratek na začátku práce. I přes výše uvedené připomínky je práce dobře zpracovaná, také oceňuji provedení citlivostní analýzy. Grafické zpracování je na velmi dobré úrovni, jsou také splněny všechny body zadání, proto bakalářskou práci celkově hodnotím 85 body.
eVSKP id 110853