OTEVŘEL, M. Návrh elektrického podvěsného kladkostroje nosnosti 250 kg [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Škopán, Miroslav

Předložená je práce je zpracována pečlivě a je logicky a přehledně členěna. Při své práci autor využíval jak běžných znalostí získaných v průběhu svého studia, tak i znalostí získaných jiným způsobem (studium norem zdvihacích zařízení apod.). Práce obsahuje podrobný výpočet malého kladkostroje s motorovým zdvihem a ručně poháněným pojezdem. V úvodní části je práce doplněna o stručnou rešerši řešení konstrukce zdvihových zařízení některých hlavních výrobců. Na základě této rešerše je autorem zdůvodněn návrh jeho vlastní koncepce. Poté je proveden základní pevnostní a kapacitní výpočet. Součástí práce je i výkresová dokumentace obsahující sestavu a dílčí podsestavu rámu. V práci se však p. otevřel nevyhnul několika drobným i větším chybám zejména formálního - drobné nedostatky v technické terminologii, - v práci jsou drobné přepisy, - chybí číslo kapitoly na str. 12, - zvolená koncepce je chybná v tom, že osa lana neprobíhá pod podélnou osou pojezdových kol. Tím bude docházet k naklápění kladkostroje a vydírání nosníku, - u návrhu lana chybí skutečná pevnost zvoleného lana, - u výpočtu délky bubnu (rov 9) je počítáno se zdvihem 6 m, v zadání i na výkrese je délka 6 m, - u pevnostního výpočtu bubnu chybějí VVÚ, - výkres sestavy – chybně uložené ložisko det. B (vnitřní kroužek je držen víčkem), nevykreslené ložisko det. A, - chybějící žebra na lanovém bubnu Předložená práce má s ohledem na výše uvedené výhrady celkově mírně podprůměrnou úroveň a je v souladu se zadáním. Marek Otevřel ve své bakalářské práci prokázal odpovídající znalosti studovaného oboru a tím i schopnost budoucí samostatné práce resp. dalšího studia v návazném magisterském studijním programu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Kašpárek, Jaroslav

Student v této práci konstrukčního typu provádí návrh elektrického kladkostroje pro nosnost 250kg. V první krátké rešeršní části popisuje jednotlivé typy kladkostrojů. V druhé návrhové a výpočtové části práce počítá funkční a technické parametry kladkostroje a pevnostní výpočty. Na závěr uvádí též ostatní komponenty kladkostroje a způsob jeho ovládání. Práce je z hlediska požadavků a cílů dle zadání úplná. Rozsah práce je přiměřený danému tématu. Postup studenta v práci hodnocen jako správný. Výhrady mám u nadměrného používání webových generátorů na ložiska SKF (str. 27 a 32) a webový generátor pohonu (str. 19). Tyto generátory od výrobců by měl student používat jen jako kontrolní možnost pro své analytické výpočty. Schopnost studenta interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich dílčí závěry je slušná, některé slovně popsané závěry jsou však i méně vyhovující (str. 21, 34). Uspořádání osnovy práce má logickou posloupnost, kapitoly na sebe navazují, ovšem některé výpočty jsou uspořádány nepřehledně a některé dosazené hodnoty jsou vyčísleny později ve sledu výpočtů. Formální náležitosti práce jsou splněny. Grafická úprava textové části práce je dobrá, zpráva obsahuje přiměřené množství obrázků, schémat a modelů. Stylistická úprava a pravopis je v horší kvalitě. V zásadě mám výhrady k tomuto: -překlepy = str. 20, 25, 30, 32, 35. -netechnické vyjadřování = 11, 12, 19, 21, 28, 38. -pro psaní vzorců je zvoleno nevhodné formátování. Citace zdrojů jsou uvedeny správně, počet uváděné literatury je přiměřený konstrukční práci. Již podle návrhu kladkostroje na str. 17 jsem byl zvědavý, jak si student poradí se zásadním předpokladem zařízení tohoto typu, tedy těžištěm zařízení kladkostroje a břemene vůči pojezdu. Musím konstatovat, že podle výkresové dokumentace je možné používat tento návrh, ale jen jako pevně připojený k základně, nikoli jako pojezdový kladkostroj. Výkresová dokumentace je dle zadání takřka úplná, obsahuje pouze sestavu kladkostroje a podsestavu rámu. K sestavě kladkostroje mám výhrady pouze formálního charakteru, k podsestavě nemám v zásadě žádné výhrady. Bakalářská práce je z hlediska formálnosti a technického zpracování na dobré úrovni. Práce má některé drobné nedostatky zejména ve vyjadřování a v drobných překlepech v textu. Student prokázal přehled a schopnost navrhovat zdvihací zařízení typu kladkostroje. Doporučuji tuto práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Práce s literaturou včetně citací B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 63336