KAŠPAROVÁ, M. Detekce síňové fibrilace s využitím intrakardiálního EKG [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Ředina, Richard

Studentka Michaela Kašparová předložila k hodnocení bakalářskou práci na téma detekce fibrilace síní s využitím intrakardiálních EKG záznamů. Na necelých 50 stranách jsou shrnuty algoritmy pro detekci fibrilace síní v povrchovém EKG s implementovaným algoritmem, který řeší tuto problematiku na intrakardiálních záznamech. Rešerše v teoretické části práce je na dobré úrovni. Implementace vlastního algoritmu je podrobně komentována a doprovozena grafickými i tabulkovými výstupy. Výsledky jsou řádně diskutovány. Studentka přistupovala k vypracovávání práce svědomitě a pravidelně konzultovala postup práce. V práci bych vytkl použití nejjednodušší možné optimalizace – brute-force – a místy zbytečně podrobný biologický popis srdce. Navzdory zmíněným nedostatkům je vidět, že studentka téma nastudovala a je schopna řešit biomedicínské problémy na bakalářské úrovni. Na základě uvedeného navrhuji hodnocení A, 92 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Novotná, Petra

Studentka Michaela Kašparová vypracovala bakalářskou práci na téma “Detekce síňové fibrilace z intrakardiálního EKG”. Práce je zpracovaná na 48 stranách (úvod - závěr) a je postavena na 31 literárních zdrojích. Zdroje jsou řádně citovány, některé položky v seznamu literatury obsahují nepotřebné části (“Dostupné z:...”). Teoretická část pojednává o jednotlivých tématech, které s prací souvisí a jsou zpracovány důkladně. Kapitoly týkající se fyziologie a elektrofyziologie srdce bych označila až moc detailní. Další témata, kterým se autorka věnuje, jsou filtrace, rušení v signálu, metody automatické detekce fibrilace síně. V praktické části realizovala autorka detektor A kmitů a navazující automatický detektor fibrilace síně z intrakardiálního EKG, které oba vychází ze základních technik analýzy signálu (filtrace, prahování, procházení signálu oknem). Studentka provedla analýzu dostupných svodů a vybrala ten, na kterém se detekce nejlépe osvědčila. Ve vybraném svodě vychází výsledky srovnatelně s uvedenou literaturou, která je ale poměrně zastaralá a doporučila bych vybírat k porovnávání aplikovaných přístupů aktuálnější zdroje. Současně je škoda, že se autorka nepokusila vytvořit detektor analyzující začátek a konec síňové aktivity v každém pulsu, aby mohlo být srovnána s manuální anotací (překryv mezi manuální anotací a úpatími píku, který autorka detekuje, je poměrně vysoký). Celkově hodnotím práci pozitivně, rešerše je detailně zpracovaná, dobře citovaná, v práci se nachází minimum chyb a překlepů. Nejde sice o inovativní práci, vychází z dneš již standardních přístupů, ale téma je zpracováno důkladně, výsledky jsou dostatečně diskutovány. Ke splnění zadání nemám výhrad, práci doporučuji k obhajobě s hodnocením A, 90 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
90

eVSKP id 150805