VORÁLEK, J. Kontrolér termoelektrického chladiče infračerveného fotodetektoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Drexler, Petr

V bakalářské práci se student věnoval návrhu a realizaci teplotního regulátoru termoelektrického chladiče optického přijímače pro blízkou a střední infračervenou oblast spektra. V úvodní části stručně, ale výstižně popsal principy jednotlivých komponentů systému a vyvodil závěry pro jejich použití. Následně navrhl koncept celkového řešení regulátoru a také jeho obvodové řešení. Zařízené dále oživil, ověřil jeho funkčnost a provedl zástavbu do přístrojové skříně. Student pracoval samostatně a iniciativně navrhoval dílčí řešení zařízení. Kladně lze hodnotit zvládnutí implementace PSD regulačních algoritmů, včetně jejich kalibrace a nastavení. Vytknout je nutno ne zcela dostatečně provedené ověření parametrů zařízení. Bylo by vhodné ověřit stabilitu regulace během delšího časového intervalu. Dále by bylo vhodné ověřit stabilitu regulace při působení vnějších teplotních vlivů. Z pohledu prezentovaných výsledků se jako ne zcela korektní jeví grafy relativní a absolutní odchylky teploty. V blízkém okolí teploty 0°C nabývá relativní odchylka kladné i záporné hodnoty, nikoliv tak ale pro stejné teploty odchylka absolutní. Zmíněné kroky a chyby nebylo možno kvůli zpoždění v řešení práce zajistit a napravit. Práce je po formální i odborné stránce na velmi dobré úrovni a doporučuji ji proto k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Roubal, Zdeněk

Studentovi se podařilo navrhnout a ověřit kontrolér termoelektrického chladiče pro potřebné chlazení či ohřev infračerveného fotodetektoru. V práci je nejprve rozebrána teorie termoelektrických chladičů, použitého snímače teploty a následně i možnost PSD regulace v mikrokontroléru. Student vtipně linearizoval teplotní závislost termistoru a pro převod teploty použil vyhledávací tabulku. Mechanická konstrukce je provedena pečlivě a oceňuji, že navržený kontrolér umožňuje ovládání jak z tlačítek předního panelu, tak dálkově přes rozhraní RS232 pomocí příkazů. Pro nastavení konstant regulátoru byla použita běžně používaná Ziegler-Nicholsova metoda. U výpočtu relativní chyby měření nastává problém pro nastavení teploty 0 °C, zde by bylo vhodné použít absolutní teplotu, nebo ji definovat vůči rozsahu nastavovaných teplot. Po stránce formální se v práci několik drobných chyb, jako chybějící mezera mezi hodnotou a jednotkou (str. 2), nebo jsou některé dolní indexy psány kurzívou.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 84638