MATOUŠEK, J. Počítačové modelování směsných vztahů složených soustav [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Rozsívalová, Zdenka

Úkolem studenta v bakalářské práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, bylo seznámit se s teorií kompozitních materiálů a vytvořit softwarové vybavení pro simulaci kmitočtových závislostí složek komplexní permitivity a modelování relativní permitivity dvousložkové soustavy v širokém rozsahu kmitočtů. Student Jiří Matoušek zpracoval bakalářskou práci v rozsahu 38 stran včetně seznamu použité literatury a přehledu symbolů používaných v textu. Práci správně rozčlenil na teoretickou a praktickou část a doplnil úvodem do problematiky a závěrem shrnujícím význam a využití vytvořené aplikace. V teoretické části je uveden především přehled fyzikálních veličin a jevů v dielektriku, shrnutí poznatků z teorie složených soustav včetně popisu těchto soustav využitím směsných vztahů. Již v průběhu získávání teoretických znalostí a vědomostí, nutných k řešení vytvářené aplikace, prokazoval student samostatný přístup ke studiu a schopnost práce s doporučenou, ale i studentem vyhledanou literaturou. V experimentální části je popsán způsob vytvoření programového vybavení, je uveden přehled možných simulací; součástí experimentální části je ověření výukového programu na praktickém příkladě. I k této etapě práce přistupoval student samostatně, pečlivě a velmi zodpovědně, jednotlivé etapy práce a dosažené výsledky pravidelně konzultoval s vedoucí práce; na všechna jednání přicházel dobře připraven. Výsledky měření vyhodnotil formou přehledných grafických závislostí uvádějících vliv kmitočtu a teploty na složky komplexní permitivity a provedl srovnání naměřených závislostí se závislostmi modelovanými. Předložená práce je sepsána pečlivě, přehledně a výstižně, s vnější úpravou a grafickým zpracováním na dobré úrovni. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na bakalářskou práci. Výsledky programového vybavení mohou být dobře využity v rámci laboratorních cvičení materiálově orientovaných předmětů, jak v bakalářském, tak i magisterském studijním programu, a to v prezenční i kombinované formě studia.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Využití literatury C 7/10
Formální zpracování práce B 16/20
Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Frk, Martin

V teoretické části student stručně, ale výstižně popsal základní fyzikální jevy vyskytující se v dielektrikách. Jsou zde uvedeny základní vztahy pro komplexní permitivitu dielektrik s jednou relaxační dobou, ale také i vztahy respektující rozptyl relaxačních dob a přehled směsných vztahů pro výpočet relativní permitivity. V rámci experimentální části pan Matoušek vytvořil aplikaci umožňující modelovat frekvenční závislosti relativní permitivity dvousložkové soustavy podle různých směsných vztahů. Příklady modelovaných frekvenčních průběhů relativní permitivity odpovídající jednotlivým směsným vztahům a jsou pro ukázku v práci graficky znázorněny. Velice oceňuji i praktické ověření modelovaných závislostí na praktických složených soustavách v podobě impregnačního laku a slídy, resp. polypropylenu a vápence a následnou diskusi nad dosaženou shodou mezi teoretickými a praktickými výsledky. Vytvořený programu bude možné po drobných úpravách použít ve výuce předmětů zaměřených na elektrotechnické materiály. Z obsahu teoretické a experimentální části vyplývá, že student splnil zadání své bakalářské práce. Odborná úroveň bakalářské práce, zejména teoretické části, dosahuje průměrných kvalit, což je způsobeno především využitím velmi malého množství zdrojů odborné literatury, které navíc nejsou uvedeny v seznamu literatury v souladu s příslušnou ČSN normou. Rovněž použití odkazů na vztahy (1.5), (1.9) a (1.10) dříve, než byly ve vlastním textu práce uvedeny je velice atypické. Kvalitu práce (vytvořené aplikace) snižuje absence řeckých symbolů pro složky komplexní permitivity a parametry alfa a beta u distribučních funkcí popisujících rozložení relaxačních dob. Grafické a formální zpracování bakalářské práce je na dobré úrovni s drobnými nedostatky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce C 39/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 16/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
B
Body
83

Otázky

eVSKP id 10516