ŘEHÁK, K. Modifikace materiálového toku výrobní oblasti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Sedláček, Martin

Bakalářská práce se zabývá problematikou optimalizace materiálového toku výrobní oblasti. V kapitole „Současný stav poznání“ se autor věnuje definici pojmů jako výrobní proces, logistika a pojmy s logistikou spjaté. Poměrně rozsáhlou část stručné rešeršní části autor věnuje logistickým konceptům jako Kanban a JIT. V kapitole „Optimalizace“ autor uvádí pouze tři druhy možných optimalizačních nástrojů, z nichž správně nepostihl princip popisovaného Sankeyova diagramu. K obr. 5 autor uvádí zdroj [17], obrázek je však i v tomto zdroji citován. V praktické části autor uvádí zanedbání logistických operací pro simulaci výrobního systému, čímž práce ztrácí spojitost s výraznou částí kapitoly „Současný stav poznání“. Dále jsou v praktické části značně nepřehledně definovány vstupní parametry pro simulační model, zejména není zřejmé jakou spojitost má počet pracovníků s normovaným časem pro jednotlivé operace. V práci postrádám souhrnné zhodnocení výsledků jednotlivých optimalizačních opatření. V práci není uveden seznam zkratek a symbolů. Práce splňuje jednotlivé body zadání. Doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod E
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii E
Logické uspořádání práce a formální náležitosti E
Grafická, stylistická úprava a pravopis E
Práce s literaturou včetně citací E
Samostatnost studenta při zpracování tématu D
Navrhovaná známka
E

Posudek oponenta

Hloska, Jiří

Předmětem bakalářské práce bylo vytvořit počítačový simulační model výrobního procesu a logistického řetězce s cílem ověřit pomocí něj vliv navrhovaných úprav na charakteristiky výroby. Úkolem bylo nalézt úzké místo systému a simulací ověřit navržená opatření k jeho odstranění. Tento cíl byl formálně splněn. Práce je přehledně členěna do navazujících kapitol, i když informace z teoretické části nejsou ve větší míře využity v části praktické. Text obsahuje občasné stylistické či gramatické nedostatky. Technickou nepřesností je uvádění vteřiny jako časové jednotky. V praktické části se autor na několika místech odkazuje na obrázek či tabulku s chybným očíslováním, což poněkud zhoršuje orientaci zejména mezi jednotlivými grafy, jež mají demonstrovat testované dopady navržených opatření. Rovněž číslování použitých informačních zdrojů není jednoznačné. Z pohledu praktické využitelnosti výsledků je kromě jejich nejasné interpretace sporné zanedbání nevýrobní manipulace s materiálem a vzhledem k povaze provozu (manuální montáž) také náhodných jevů, stejně jako nepravidelnosti procesů (například absence pracovníků na svých stanovištích v důsledku opravy neshodných výrobků). A to zejména s ohledem na využití simulačního programu, ve kterém je možné tyto vlivy po jejich statistickém zpracování zohlednit. Stejně tak by bylo možné pomocí simulačního modelu testovat více alternativních uspořádání (alokaci pracovníků na jednotlivých úsecích) a tyto alternativy experimentálně porovnat. Přes uvedené výhrady práci doporučuji k obhajobě

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii E
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 116691