KRAIUSHKIN, D. Ověření vlastností rotor modelu AV test bench [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Cílem bakalářské práce bylo na rotorovém modelu AV Test Bench vytvořit demonstrační úlohu umožňující demonstraci nevyváženosti rotoru na tomto rotorovém modelu a zpracovat metodiku (postup) pro jeho vyvážení. Pro úspěšné vypracování práce bylo nutné, aby se student důkladně seznámil s poměrně širokou problematikou – od identifikace a projevů nevyvážení rotoru, metod a prostředků pro zpracování signálů vibračních senzorů, nastudovat vlastnosti rotor modelu i jeho vestavného měřícího systému AMC VIBRO MONITOR 4000, metodiku a algoritmus kompenzace nevývahy. Bakalářská práce navazovala na předchozí semestrální projekt, který byl ale vypracován již v předchozím akademickém roce 2021/2022. Student pracoval místy velmi usilovně, ale byly i místa, kdy pokrok nebyl plynulý. Každotýdenní domluvené konzultace probíhaly až na výjimky pravidelně, pravidelně docházel do laboratoře a snažil pracovat na své bakalářské práci. Studentovi se nakonec podařilo vytvořit vlastní fungující algoritmus pro dynamické vyvažování, která splňuje zadání a ten i úspěšně ověřil a demonstroval. Proto věřím, že výsledek bakalářské práce bude možné použít například jako laboratorní demonstrační úlohu. Práce je psána českém jazyce, a ačkoli je student cizí státní příslušnosti, je práce jazykově zdařilá. Prezentační a formální úprava práce je v odpovídající kvalitě, i když by v práci čitelnost některých obrázků a grafů mohla být lépe zpracována. Práci studenta bakaláře a jeho úsilí jako její vedoucí hodnotím - dle klasifikační stupnice ECTS - B / 89.
Předložená bakalářská práce má standardní rozsah textu 42 stran, kdy 36 stran je vlastní práce a 6 stran tvoří textové přílohy obsahující návod na obsluhu měřicí aplikace a návod pro laboratorní měřicí úlohu. Práce je logicky členěna do pěti kapitol. První tři kapitoly velmi letmo seznamují čtenáře s problematikou měření a vyhodnocení vibrací a vibrodiagnostiky, čtvrtá kapitola popisuje rotor model AV Test Bench a softwarové vybavení a poslední, pátá, kapitola popisuje návrh a ověření měřicího řetězce a výpočetního algoritmu pro dynamické vyvažování ve dvou rovinách. V přílohách poté autor popisuje základní ovládání měřicí aplikace, které je mnohdy velmi nestandardní. Typografická úroveň práce je na nadprůměrné úrovni, jazyková a stylistická úroveň je s přihlédnutím k cizí státní příslušnosti studenta velmi nadprůměrná a celá práce obsahuje minimum překlepů či gramatických chyb. Práce studenta s uvedenou literaturou je na dobré úrovni. Počáteční vhled do problematiky vibrodiagnostiky je velmi letmý a obsahuje několik technických nepřesností. Neškodilo by provést dokonalejší výčet popisovaných věcí (např. všechny typy používaných snímačů v oboru vibrodiagnostiky, více typických závad strojů, apod.). Stěžejní částí práce je zvládnutí obsluhy rotormodelu a hlavně obslužného software. Student se musel prokousat ne úplně standardním chováním aplikace, překonat její velkou chybovost a rovněž komunikovat se zákaznickou podporou. Výsledkem je relativně detailně popsaná práce s aplikací tak, aby bylo možné spolehlivě získat data z měřeného stroje. Kladně hodnotím i to, že student v práci popisuje postupy, jakými se vyhnout neočekávanému chování aplikace a tím pádem, jak získat validní data. V poslední kapitole student popisuje vlastní vytvořený algoritmus pro dynamické vyvažování, postup zpracování signálu a výpočet vyvažovacích hmot. V této kapitole (a obecně v celé práci) by neškodilo převést slovní popis do přehledného blokového schématu či jednoduchého vývojového diagramu. Výrazně by to usnadnilo pochopení a orientaci v problému. Výsledkem práce je relativně jednoduchý algoritmus v programu MATLAB. Na první pohled vypadá funkčně, ale protože pracuje se specifickými vstupními daty, které student nepřiložil k práci, nebylo možno ověřit jeho funkčnost. Posledním výstupem předložené práce je návod pro laboratorní úlohu pro studenty. Pokud by se tento měl skutečně využít ve výuce, je nutné jej optimalizovat a detailněji rozpracovat. Konstatuji, že student splnil všechny body zadání a předloženou bakalářskou práci doporučuji k obhajobě. Navrhuji hodnocení C/71b.
eVSKP id 151297