SUCHANEK, M. Implementace PCS a PMA podvrstvy 50 Gb/s Ethernetu v FPGA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Posudek je napsán na základě posudku odborného konzultanta: Předložená práce se zabývá implementací fyzické vrstvy protokolu Ethernet o rychlosti 50 Gb/s do FPGA Xilinx. Práce byla zadána společností CESNET, z. s. p. o., kde byla studentem také vypracována. V teoretickém rozboru student popisuje obvody FPGA a protokol Ethernet se zaměřením na řešené vrstvy tohoto protokolu. V praktické části práce jsou detailně popsány implementované části PCS a PMA bloků stejně jako rozhraní výsledného systému. Dále jsou zde uvedeny výsledky syntézy a testů provedených přímo v cílové síťové kartě. Pomocí testování byla prokázána funkčnost navržených bloků. Práce obsahuje několik drobných technických nepřesností (např. 100GE vkládá 20 zarovnávacích značek, nikoliv 10) a nevhodných formulací, které ale výrazně nesnižují její celkovou úroveň. Po formální stránce je práce napsána dobře. Kapitoly na sebe logicky navazují a řešení projektu lze rychle pochopit. Technické termíny jsou z angličtiny většinou správně převzaty. Práce obsahuje pouze 10 zdrojů podkladové literatury, ta je ale vhodně zvolena a pro práci návrhového a implementačního charakteru dostačuje. V textu je možné najít několik překlepů a chybějících čárek ve větách, tyto nedostatky se ale nevyskytují ve velkém množství. Student byl během realizace závěrečné práce aktivní, pracoval průběžně a docházel na konzultace do zadávající společnosti i k vedoucímu diplomové práce. Celkově hodnotím práci stupněm A s počtem bodů 90.
V předložené bakalářské práci se student zabývá návrhem vybraných podvrstev fyzické vrstvy a následnou implementací do stávající ethernetové karty. Student nejprve popsal obecné vlastnosti dotčených součástí práce, tedy: obvody FPGA, síťový protokol ethernet a vybrané síťové karty, čímž splnil předpoklady teoretické průpravy bakalářské práce. Následně se v práci zabýval samotným návrhem, testováním provozu a ověřením funkčnosti. Textová část bakalářské práce je psána srozumitelnou formou bez formálních či jazykových prohřešků s minimálním výskytem překlepů. Po odborné stránce je práce na velmi vysoké úrovni, odborné stati jsou logicky členěny, popis problematiky je dobře hierarchicky strukturován – což nebývá v bakalářských pracích úplnou samozřejmostí. Dle mého úsudku student splnil veškeré požadavky, o čemž svědčí poměrně podrobný popis závěrečné verifikace návrhu. Z formálního hlediska bych práci vytknul pouze nerovnoměrnou velikost obrázků. Některé mají zbytečně velký text (obr. 2.1), jiné naopak nepoměrně menší než je velikost běžného textu (obr. 5.2). Z technického hlediska bych uvítal, kdyby namísto některých popisů procesů (anebo jako názorný doplněk) byly uvedeny vývojové diagramy. To jsou ovšem ze subjektivního hlediska drobné prohřešky, které na výsledné hodnocení nemají zásadní vliv. Práci hodnotím jako výbornou.
eVSKP id 119446