ZACH, P. Návrh a vývoj desky hardwarového akcelerátoru náročných výpočtů s více FPGA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Šťáva, Martin

Předložená diplomová práce zpracovává zadání ve spolupráci s firmou MEgA. Požadavky zadání práce splňuje bezezbytku. Vzhledem k relativně vysokým nákladům na výrobu akcelerátoru, neměl student povinnost fyzické realizace, která je svázána s firemním začátkem vývoje nové generace měřících a výpočetních přístrojů ve čtvrtém kvartálu tohoto roku. Dosavadní výsledek řešení diplomové práce (schéma a návrh desky plošných spojů hardwarového akcelerátoru náročných výpočtů s více FPGA) je tedy využitelný v praxi -- firma se postará o jeho fyzickou implementaci a případné doladění. Rozsah textové části práce odpovídá inženýrské diplomové práci v oboru mikroelektroniky. Student v ní prokázal, že se dovede orientovat v dostupné technické literatuře (české i cizojazyčné) a že z ní dokáže vybrat potřebná teoretická východiska, na nichž je schopen postavit inženýrské dílo. Zde bych vyzdvihl především pěkně zpracovanou kap. 1 o obecné hardwarové akceleraci (od s. 10 dále). Význačné myšlenky jsou v práci prezentovány víceméně vyváženým poměrem textu, tabulek, grafů, rovnic a obrázků, i když více dílčích schémat by přehlednosti práce jistě prospělo. Odbornou úroveň práce mohu jenom pochválit, a to nejen teoretickou v textové části práce, ale i praktickou s návrhovým systémem Altium Designer. Za zmínku stojí nejen samotný návrh akcelerátoru, ale (vzhledem k vysokorychlostním rozhraním) rovněž ověření návrhu formou simulací k zajištění signálové integrity, a to přímo v návrhovém prostředí Altium Designer. K formálnímu zpracování mám jen několik málo drobných připomínek. U některých odkazů na obrázky je zkratka návěští uvedena s velkým počátečním písmenem, např.: "... od výrobce Texas Instruments na Obr. 1.1" (s. 10) -- v českém prostředí píšeme s písmenem malým, v anglické velkým. V kap. 2.3 o volbě řešení práce je v posledním odstavci použit budoucí čas (s. 25), avšak zde se hodí čas přítomný, popř. minulý. Drobným typografickým prohřeškem jsou zápisy poměrných čísel s procenty bez mezery, např.: "... navýšeny o 20%" (s. 32), a občasné použití spojovníku namísto pomlčky, např.: "... v rozmezí 30% - 40%" (s. 34). Student se v průběhu dvou semestrů aktivně účastnil konzultací ke své diplomové práci a doporučení a připomínky do práce vždy promítl. Závěrem konstatuji, že zadání práce bylo splněno. Celkově hodnotím diplomovou práci studenta Petra Zacha známkou A (výborně) s výsledným počtem bodů 98 a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Levek, Vladimír

Předložená diplomová práce se zabývá návrhem vývojové DPS hardwarového akcelerátoru s více FPGA obvody. Je velmi dobře strukturovaná do tří kapitol, ve kterých je postupně rozebrán teoretický úvod, rešerše dostupných řešení a popis návrhu zařízení. Úvodní teoretická část je výborně hierarchicky členěna do jednotlivých sekcí, věnující se popisu dotčených technologií a principů, jež jsou nutnou prerekvizitou zdárného návrhu. Další kapitola je věnována rešerši dostupných vývojových kitů jejichž parametry jsou komparovány s vytýčeným cílem předložené práce. Na základě této rešerše student v další kapitole popisuje návrh zařízení. Z formálního hlediska nelze práci vytknout žádné závažné prohřešky vyjma drobných a zřídka se vyskytujících gramatických pochybení. Po stylistické a typografické stránce je práce na výborné úrovni. Z hlediska náplně práce, předpokládám, že diplomant musel projevit vysoké úsilí a velkou míru erudice při návrhu celého zařízení, ale hlavně při návrhu layoutu DPS. Musím ale zdůraznit, že v práci postrádám dílčí schémata jednotlivých bloků návrhu, jenž jsou popisovány – pro snadnější orientaci v textu. Toto je ovšem jediná výtka, která v žádném případě nekazí vysoký dojem z odvedené práce, kterou hodnotím jako výbornou.

Navrhovaná známka
A
Body
93

Otázky

eVSKP id 152486