TURÁK, S. Pixelová elektricky malá anténa [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Student se ve své práci věnoval optimalizaci pixelových elektricky malých antén. Nad rámec zadání implementoval dva optimalizační algoritmy v prostředí Matlab, které podrobil jednoduché parametrické analýze a porovnal výsledky algoritmů na dvou testovacích funkcích. Následně vytvořil skript pro ovládání numerického modelu v programu CST MWS z prostředí Matlab a optimalizoval tři antény o různých rozměrech. Optimalizace nejmenší antény si vyžádala řadu změn v kriteriální funkci, což mělo bohužel za následek nedostatek prostoru pro vyzkoušení více forem pixelizace a také hlubší analýzu citlivosti antén na blízké okolí. Navržené antény student realizoval, změřil jejich činitel odrazu a účinnost a experimentálně zkoumal citlivost na blízké okolí. Následně správně určil důvod frekvenčního posunu vůči numerickým modelům a navrhl upravenou verzi antény 40x60, která při měření vykazovala požadovaný operační kmitočet 868 MHz. Student pracoval na své bakalářské práci aktivně a pravidelně využíval konzultací, kde předkládal dílčí výsledky. Musím ocenit studentovo osvojení problematiky ovládání CST MWS z prostředí Matlab, což bez předchozích zkušeností s CST MWS považuji za poměrně obtížné. Text práce po formální stránce obsahuje několik nedostatků (např. nevhodné lámání textu na konci řádků, chybějící čárky, občasné používání desetinné tečky místo čárky). Zadáni práce zle považovat za splněné a navrhuji hodnocení 84 bodů.
Cíle práce byly naplněny. Student pro optimalizaci binárních problémů logicky zvolil Genetický algoritmus (GA) a nový algoritmus BISO. Oba algoritmy jsou podrobeny parametrické analýze, ovšem jsou uvažovány pouze výsledky na dvou testovacích úlohách, což je nedostatečné. Student v práci uvádí, že testovací problém fb2 je více podobný samotnému návrhu antény. Ačkoli GA dosahuje pro tento problém lepších výsledků, student pro samotný návrh antén použil nelogicky pouze algoritmus BISO. Student je schopen celkem dobře interpretovat výsledky jak anténních simulací a měření, tak konvergenční křivky optimalizačních průběhů a na jejich základě upravit nastavení své úlohy. Koncepce automatizovaného návrhu, nejen v oblasti antén, je velmi aktuálním a žádaným tématem. Struktura práce je celkem logická, ale vyjadřovací schopnosti studenta nejsou dobré. Často jeho věty nedávají smysl, často přeskakuje od jednoho tématu k druhému. Matematické symboly jsou často špatně formátované a některé symboly z rovnic nejsou vysvětleny. Student správně cituje využité zdroje. Samotný popis optimalizační úlohy pro návrh antény není jednoznačně popsán. Chybí rovnice, které by převáděly stavový vektor (jednotlivé 1 a 0) na pozice pixelů a parametry zkratu. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením 80 bodů.
eVSKP id 141530