ŽÁDNÍK, J. Rychlý optický přijímač pro měřicí aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Drexler, Petr

Student se v práci věnoval teoretické a experimentální studii možností realizací převodníků vysokofrekvenčně modulovaného optického signálu na signál elektrický. Zaměřil se na využití moderních operačních zesilovačů a vybraných typů fotodiod typu PIN. Pro ověření vlastností realizovaných přijímačů vytvořil rovněž vysokofrekvenční modulátor polovodičového laseru. Práci je možno vytknout poměrně malý rozsah použité literatury, v teoretickém úvodu by mohly být popsány i jiné typy zapojení přijímačů, přejaté vztahy nejsou vždy náležitě citovány. Vyskytuje se jisté množství neodstraněných chyb ve formální úpravě (např. míchání trpného a činného rodu), v pravopisu, v logickém řazení kapitol (kapitola 4.2) apod. Student v práci dosáhl zajímavých výsledků a lze tvrdit, že dodržením konstrukčních zásad plně využil potenciálu použitých komponentů. Šířka pásma přijímače s bipolárním operačním zesilovačem přesáhla očekávanou hodnotu. Zadání práce tak bylo beze zbytku splněno. Student pracoval samostatně. Zjištěné závěry vhodně komentuje a v případě potřeby k nim vyslovuje hypotézy. Na základě dosažených výsledků navrhuje v závěru práce i možná zlepšení. Práce dosahuje výborné úrovně a doporučuji ji proto k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Steinbauer, Miloslav

Cílem práce byl návrh rychlého optoelektrického převodníku signálu. Předložená práce má 46 stran plus přílohy, je rozdělena do celkem 7 kapitol. V úvodních kapitolách student popisuje principy polovodičových fotodetektorů a souvisejících převodníků pro optické přijímače. Počínaje kapitolou tři se věnuje vlastnímu návrhu konstrukce přijímače pro kmitočtový rozsah řádu desítek MHz. Práce je psána strukturovaně; po formální stránce obsahuje několik pravopisných chyb a stylistických nedostatků, některé přejaté obrázky či tabulky nejsou technicky příliš kvalitní (např. obr. 2.5.) V kapitole 1.3 je chybné tvrzení o tom, že oddálení oblasti PN způsobí zvýšení elektrické intenzity v depletiční oblasti. Po obsahové stránce je práce zcela vyhovující, návrh konstrukce je detailně popisován, před realizací bylo navržené řešení ověřeno simulací. Vytvořené zařízení je zřejmě funkční, jsou doloženy výsledky experimentálního ověření funkce; zadání tedy považuji za zcela splněné a práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 84640