MAŠEK, P. Interaktivní webové aplikace pro podporu výuky zpracování signálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Záviška, Pavel

Student Petr Mašek zpracoval bakalářskou práci na téma tvorby interaktivních aplikací pro podporu výuky zpracování signálů. Student ze začátku projevil o téma zájem, který ho však bohužel rychle opustil. Už semestrální projekt byl zpracován nekvalitně a na poslední chvíli. Na bakalářské práci začal student pracovat až na konci dubna, což se na práci výrazně projevuje. Formálně práce není na špatné úrovni, avšak teoretická část je popsána celkem stroze. Ocenil bych, kdyby student šel více do hloubky problematiky a uvedené informace lépe popsal a vysvětlil, čímž by prokázal, že problematice skutečně rozumí. Stěžejní částí práce bylo vytvoření čtyř interaktivních aplikací v JavaScriptu pro podporu výuky. Důraz zde byl kladen na interaktivitu a názornost pro použití ve výuce. Na těchto aplikacích je práce na poslední chvíli patrná ještě více, než na samotném textu. Aplikace jsou nedodělané, chování některých je výrazně zjednodušené, než jak je popsáno v teoretické části (převzorkování signálu), pro některá nastavení se vykresluje špatný signál. Aplikace jsou celkově dosti omezené a nesplňují požadavky na interaktivitu (např. nakreslení vlastního průběhu signálu) a názornost. Nasazení vytvořených aplikací pro výuku je v tomto stavu vyloučeno.

Navrhovaná známka
E
Body
55

Posudek oponenta

Rajmic, Pavel

Práce Petra Maška pojednává o teorii a implementaci apletů pro výuku zpracování signálů. Práce se čte dobře, autor nemá problémy s vyjadřováním. Autor hodně čerpá ze skript jediného autora, což nepovažuji za vhodné. Přitom probíraná problematika patří k základům a nachází se v každé učebnici o zpracování signálů. Ocenil bych proto také, kdyby autor více psal vlastními slovy. Z hlediska úpravy grafické a typografické je práce dobrá, jen občas se vyskytnou překlepy. Bohužel je vidět, že text vznikal narychlo, protože jsou občas patrné chyby vzniklé kopírováním nebo nedostatečnou závěrečnou kontrolou. Text mohl být delší a vydatnější, zmiňují se opravdu jen nejpodstatnější věci. Konkrétnější poznámky: str. 21: Délka lineární konvoluce je vždy nekonečná; autor nezmiňuje konvenci nulových hodnot mimo definovaný rozsah. str. 24: Délka kruhové konvoluce je jiná než autor uvádí (na obr. 3.3 je ale dobře). str. 26: Text za vztahem (4.1) je platný pouze t=0, takže jako celek není pravdivý a je vlastně nesmyslný, protože y(0) je jediná hodnota, nikoliv funkce. 27: Chybí interpretace obrázku 4.1. Podstatnou částí práce jsou aplety samotné, ke kterým mám tyto připomínky: Aplet převzorkování je ve výuce nepoužitelný, jelikož sice naznačuje převzorkování, ale dělá to jinak (špatně) než je popsáno v textu kap. 1. Také je škoda, že nelze nakreslit myší svůj vlastní průběh signálu. Pro určitá nastavení aplet chybně vykresluje. Aplet střední a efektivní hodnota je na tom o něco lépe. Není ale možné nakreslit vlastní průběh signálu a také nejsou zobrazeny další periody signálu, ačkoliv periodičnost je zde klíčovou vlasností. Sinusoida se vykresluje špatně pro frekvence 1,6; 3,1; 3,2; 3,3; 4,8. Alety lineární, kruhová konvoluce a korelace jsou založeny na obdobném výpočtu a způsobu zobrazení. Pro záporné posuny se výsledky nespočítají/nezobrazí. Není zvýrazněn aktuálně spočtený vzorek. Chybí zobrazení nulových vzorků. Kruhová konvoluce je omezena pouze na signály o délce 4. Aplet s korelací by mohl raději ukázat použití korelace v radarovém systému, ale na to zadání explicitně neupozorňuje. Shrnuto, jeden z pěti vytvořených apletů je po mírném dodělání možné nasadit ve výuce, ostatní nikoliv.

Navrhovaná známka
E
Body
55

Otázky

eVSKP id 118049