GÁBIK, M. MEMS barometr s mikrokontrolérem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Bradáč, Zdeněk

Student v měl v rámci bakalářské práce za úkol vyvinout elektronický systém řízený mikrokontrolérem a využívající inteligentní MEMS snímač tlaku. Student provedl literární rešerši, navrhnul celkovou koncepci elektronického systémy, vytvořil schéma zapojení a realizoval desku plošného spoje. DPS student dále osadil, oživil a vytvořil programové vybavení. Nedílnou součástí bakalářské práce bylo otestování systému v laboratorních podmínkách. Student realizoval systém se schopností měřit atmosférický tlak a teplotu prostředí. Student v rámci bakalářské práce splnil zadání. Postupoval systematicky a využíval v nezbytné míře konzultací vedoucího práce. Vlastní práci dělal student samostatně. Bakalářská práce splnila účel, vlastní elektronika je funkční a student prezentoval schopnosti samostatné tvůrčí činnosti. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Posudek oponenta

Šír, Michal

Cílem této bakalářské práce bylo navrhnout a vytvořit systém pro měření tlaku. Součástí práce je návrh DPS a její osazení. Student měl za úkol na DPS vybrat mikrokontrolér a tlakové čidlo, které je ovládáno přes I2C sběrnici. Po formální stránce má tato práce několik nedostatků. Autor práce zvolil naprosto nevhodné číslování kapitol. Většina práce je zahrnuta do druhé kapitoly, která obsahuje čtyři úrovně členění. V úvodu práce se student odkazuje na neexistující kapitolu 2.2.4.2 což je lehce matoucí. Ostatní kapitoly obsahují pouze první úroveň. Autor práce též nedodržuje posloupnost citací v textu a seznam citací v závěru práce by mohl být též jednotně zarovnaný. V některých částech textu viz. kapitola 4 a 6 student využívá nevhodné oddělení odstavců za použití kombinace odstavcové zarážky a meziodstavcové mezery. V samotné práci nás potom autor v prvních částech seznamuje s principy měření tlaku a popisuje senzory tlaku. V kapitole 2.3 má autor vypracovaný přehled trhu se snímači barometrického tlaku. Tento přehled má zpracovaný do přehledné tabulky a v závěru této kapitoly vyzdvihuje důvody, proč byl vybrán pro tuto práci právě senzor od firmy BOSH. Další část práce nás detailně seznamuje s použitým senzorem a způsoby výpočtu teploty a tlaku a jejich odečet ze senzoru. Dále je v této části uveden popis komunikace přes I2C sběrnici. Od kapitoly 2.4 nás autor práce seznamuje s mikrokontrolérem a použitými periferiemi a hardwarovým provedením celého systému. Tento popis pokračuje i v kapitole 3. Celý popis je doplněný přehlednými schématy zapojení a jejich popisem což hodnotím velice kladně. Kapitola čtyři je věnována programovému řešení celé práce. V této kapitole autor vyzdvihuje důležité části kódu a doplňuje tyto části stavovými diagramy a ukázkou zdrojového kódu. Tato kapitola je velice povedená a nemám k ní žádné výhrady. Poslední část práce ukazuje měření na hotovém systému. Autor zde uvádí tabulky měření a výpočty absolutní chyby, rozptylu a směrodatné odchylky. Autor ve své práci splnil zadání a ukázal fungující systém pro měření barometrického tlaku a teploty. Celou práci doplnil o měření na hotovém systému a zhodnotil výsledky tohoto měření. Třebaže, má tato práce vážné formální nedostatky doporučuji tuto práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 66255