NIESNER, L. Návrh výměníku tepla pro využití zbytkového tepla spalin [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Toman, Filip

Hlavní částí práce je návrh tepelných výměníků spaliny-voda a spaliny-vzduch pro využití zbytkové energie spalin z krbových kamen. Práce je zpracována přehledně a formálně splňuje požadavky na bakalářskou práci. Student v průběhu zpracování práce pracoval systematicky. Samostatně zpracovával podklady a vyhledával informace k řešenému problému. Velmi oceňuju samostatnost studenta při řešení jeho závěrečné práce, kdy se musel naučit principy stechiometrie, tepelných přenosů a fyzikálních vlastností směsi plynů a aplikovat je na relativně složité úloze. Student splnil zadání v celém rozsahu, proto doporučuji jeho práci k obhajobě a hodnotím známkou: Výborně (A)

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Sitek, Tomáš

Cílem bakalářské práce Lukáše Niesnera bylo seznámit se základními typy výměníků tepla se zaměřením na výměníky spalinové, provést stechiometrický výpočet spalin a navrhnout základní konstrukci výměníku na základě spočtených parametrů. Stručná rešeršní část shrnuje nejpoužívanější typy výměníků všeobecného použití. Spalinovým výměníkům pro domácí použití je bohužel věnována jen velmi krátká kapitola. Poté již následuje výpočet stechiometrie pro spalování bukového dřeva a dalších tepelných veličin spalin. Návrh byl vypracován jak pro teplovzdušný, tak i teplovodní výměník. Součástí práce je i výkres obou typů. Práce je uspořádána přehledně a logicky, některé kapitoly jsou však poněkud krátké. Kvalita obrázků je dostatečná, popisky jsou v češtině, na některé obrázky však není odkaz v textu. Tabulka 2-3 má jiný formát písma než zbytek textu, v práci je také několik překlepů. Za největší nedostatek ovšem považuji numerické chyby při výpočtu. Objem spalin dosazený do rovnice 2.35 neodpovídá vypočtenému v rovnici 2.31. V rovnici 2.34 je bohužel prohozen čitatel se jmenovatelem. Tepelná kapacita spalin na straně 26 má být správně 1071 J/kg·K. Součinitel tepelné vodivosti je sice spočten správně, nicméně je do rovnice 2.40 dosazena hodnota desetkrát nižší. Ze tří veličin, dosazených do výpočtu součinitele teplotní vodivosti (rovnice 2.40) jsou tak všechny tři nesprávně a požadovaný výkon výměníku pak má být asi o čtvrtinu nižší. Tyto veličiny jsou bohužel používány i dále ve výpočtu, takže je otázkou, jaké rozměry by správně výměník měl mít. Přesto si myslím, že student odvedl velký kus práce a s poměrně náročným výpočtem si dokázal poradit. Student splnil všechny předepsané náležitosti kladené na tento typ práce. Cíle práce byly splněny, a i přes zmíněné nedostatky ji doporučuji k obhajobě s hodnocením dobře/C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 132712