POLÁČEK, J. Metody pro návrh a testování hnacích ústrojí vozidel [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Fojtášek, Jan

Práce pana Poláčka se zabývá návrhem, konstrukcí a testováním hnacích ústrojí osobních vozidel. V úvodní rešerši se autor věnuje konstrukci běžně používaných hnacích ústrojí, popisu funkce jednotlivých agregátů a uspořádání hnacích ústrojí. Tato část je poskládána z převzatých informací, které mnohdy nejsou uvedeny do kontextu, což vede poměrně často k zavádějícím tvrzením. Hlavní část vlastní práce tvoří popis používaných zkušebních stavů pro testování hnacích ústrojí a simulačních nástrojů. Zde autor popisuje své poznatky v dané oblasti, které však postrádají hlubší porozumění problematice a praktickou zkušenost. Práce je však psána srozumitelně a prezentované výsledky odpovídají úrovni bakalářských prací. I když práce vykazuje v některých pasážích určitou míru shody s jinými knihami a závěěrečnými pracemi, jsou všechny zdroje řádně citovány. Student prokázal schopnost vyhledat relevantní zdroje, nastudovat je a své poznatky systematicky interpretovat.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací D
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Straka, Tomáš

Bakalářská práce pana Poláčka se zabývá rešerší problematiky hnacích ústrojí. Dílčími cíli práce je rešerše a popis hnacích ústrojí v moderních vozidlech s pohonem 4x2 a 4x4, shrnutí nejčastěji používaných simulačních softwarů v této oblasti a popis zkušebních stavů pro testování životnosti. Obsah práce je rozdělen do 7 kapitol. V kapitolách 1 až 4 student popisuje jednotlivé součásti hnacích ústrojí. V 5. kapitole se nachází popis koncepce jednotlivých variant uspořádání motoru a hnacího ústrojí, 6. kapitola přibližuje problematiku testování hnacích ústrojí a poslední 7. kapitola ukazuje možnosti simulací pohonných ústrojí v různých softwarech. Práce je logicky uspořádána, výskyt formálních chyb je minimální. Popis jednotlivých součástí pohonných ústrojí je napsán přehledně a srozumitelně. Je podpořen množstvím obrázků s ukázkami jednotlivých konstrukčních řešení. Práce popisuje již známá konstrukční řešení. Stejně tak jsou popsány jednotlivé koncepce uspořádání hnacího ústrojí. Testování hnacích ústrojí je taktéž popsáno přehledně a srozumitelně, za doprovodu schémat a obrázků jednotlivých zkušebních stavů. V kapitole popisující simulační nástroje jsou popsány celkem 4 softwary, jmenovitě Virtual Dynamics FEV STS, MSC Adams, Matlab – Simspace Driveline a GT Suite. Tato množina nabízí pouze základní paletu nástrojů pro simulace v oblasti pohonných ústrojí. Bylo by vhodné ji rozšířit, např. alespoň o software Ansys. Celkově jsou v práci popsány všechny dílčí problémy, student však popisuje již známé přístupy řešení a neprobírá je do větší hloubky. V práci se nevyskytují téměř žádné pravopisné chyby. Text je doprovázen množstvím obrázků, které jsou v drtivé většině případů převzaté z jiných publikací. V některých případech by bylo dobré obrázek pro názornost rozdělit a vložit ve větším rozlišení – např. obrázek 4 nebo obrázek 12. Úroveň zpracování textu a komfort čtenáře jsou poměrně vysoké. Student čerpá z relativně moderní odborné literatury. Drtivá většina odkazů citací se nachází na konci odstavců před tečkou. Předpokládám, že student zamýšlel tímto způsobem citovat celý odstavec. Zápis odkazů citací tímto způsobem je formálně špatně a citování odstavců jako celku není úplně vhodné. Při tvrzeních jako např. „… vozidla obvykle mají vyšší spotřebu paliva o 5 až 10 % ...” je žádoucí psát odkaz citace hned za tvrzení.  Bakalářská práce pana Poláčka splnila stanovené cíle, celkově je na dobré úrovni. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji celkové hodnocení C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 149626