KORZHASBAYEVA, L. Detekce anomálií v síťovém provozu datového centra [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Burget, Radim

Studentka po dobu vypracování semestrální práce s vedoucím téměř nekomunikovala. Na výzvy a případná vyjádření a doporučení následně nereagovala. Z pohledu zpracování teoretické části lze konstatovat, že práce je na obstojné úrovni a vytváří ucelený pohled o architekturách na detekci anomálií. Práci lze vytknout, že od roku 2017 jsou považovány za nejúspěšnější metody pro detekci anomálií založené na GAN sítích (Generative adversarial network). GAN v práci nejsou vůbec zmíněny. Dále, že problematice autoencodérů ( v zadání práce) je věnován jediný odstavec. V praktické části byly zprovozněny rekurentní neuronové sítě, SVM, izolované lesy. Nutno podotknout, že se nejednalo o příliš náročný úkol a vejde se na několik málo řádků kódu. Praktické části lze vytknout, že byla podceněno otesování několika variant parametrizace neuronové sítě a dalších modelů, také objektivní zhodnocení dosažených výsledků a vzájemné srovnání je nedostatečné. Přes tyto výhrady lze považovat zadání za splněné a práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
E
Body
59

Posudek oponenta

Uher, Václav

Studentka ve své práci v teoretické části popsala obecně problematiku detekce útoků na datová centra, dále byly popsány algoritmy pro detekci anomálií, kterými tyto útoky jsou. V textu v některých případech chybí odkazy na literaturu, ze které bylo čerpáno (například v kapitole 2.2, kde jsou i vzorce), dále nejsou vysvětleny některé zkratky při prvním použití (ARIMA, MPL, SVM), navíc úplně chybí seznam zkratek. Při popisu problematiky se jedná spíše o obecný a zevrubný popis než o zhodnocení aktuálního stavu vědy. Například problematika učení s učitelem je vysvětlena na klasifikaci obrazů, zde bych čekal spíše příklad z časové oblasti. V praktické části jsou pouze okrajově popsány prováděné experimenty s daty a nebylo by možné podle textu reprodukovat výsledky. Samotnému experimentu jsou věnovány pouze dvě stránky textu s nedostatečnými informacemi. Shrnutí výsledků experimentů chybí úplně. Po formální stránce se vyskytuje několik chyb, například chybějící část věty v první kapitole kvůli tomu, že Latex bere znak procento jako komentář, drobné překlepy (aquired, hypithesis) a gramatické chyby (catched, neurons transmits signal), chybějící mezery před odkazem na literaturu a oříznutý obrázek 4.2. K výše uvedeným chybám hodnotím práci známkou E – 51 bodů.

Navrhovaná známka
E
Body
51

Otázky

eVSKP id 118074