SLEZÁK, P. Měření krevního tlaku pomocí LabView [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Kolář, Radim

Student, po méně aktivním prvním semestru, vyvinul ve druhé části projektu zvětšené úsilí zadanou práci dokončit včas a splnit zadání. To se mu podařilo. Poměrně pravidelně konzultoval dosažené výsledky a chodil do laboratoří. Během práce prokázal schopnost samostatně nastudovat danou problematiku a získané poznatky využít, seznámil se s LabView a také zkonstruoval jednoduchý předzesilovač pro snímání Korotkovových zvuků. Práce byla dokončena v požadovaném termínu a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) D 13/20
Formální zpracování práce B 17/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Chmelař, Milan

Splnění požadavků zadání Pan Pavel Slezák měl za úkol prostudovat možnosti měření krevního tlaku zřejmě neinvazivními metodami (v zadání je podle mého soudu zřejmě překlep) a měl navrhnout a realizovat část pro záznam a analýzu signálu z mikrofonu s cílem detekovat okamžik, kdy tlak v manžetě je blízký systolické a diastolické hodnotě tlaku krve s využitím prostředí LabView. Toto zadání splnil. Systém navrhl a realizoval. Odborná úroveň práce Předložená práce má logickou stavbu. V úvodu jsou popsány některé neinvazivní metody měření krevního tlaku. Snad mohla být zmíněna dosahovaná přesnost. Snad jen dvě připomínky. U oscilometrické metody je problém s detekcí diastolického tlaku, protože změna v amplitudě oscilací není příliš výrazná (autor tvrdí opak). U navrženého zesilovače bylo vhodnější místo elektrolytických hliníkových kondenzátorů použít kondenzátory foliové. Na vstupu zesilovače se do signálu zbytečně přidává šum způsobený průchodem polarizačního proudu kondenzátorem. To však lze přičíst konstruktérské nezkušenosti autora práce. V kapitole věnované popisu činnosti elektretového mikrofonu je nesprávně uvedeno, že konstantní elektrické pole vytváří vrstva elektrolytu. Autor měl zřejmě na mysli elektret. Interpretace výsledků a jejich diskuse Popis celého měřícího systému je srozumitelný a věcný. Při vlastní detekci počátku a konce výskytu Korotkovových zvuků je velmi důležité nastavení prahu. Jak je správně konstatováno, je metoda citlivá na hluk okolí. Zvuk vznikající při vypouštění tlakové manžety není s ohledem na vzdálenost vypouštěcího ventilku od mikrofonu příliš kritický. Byl bych očekával, že k otázce prahu bude alespoň nějaká zmínka. Formální zpracování práce Formální zpracování je na velmi dobré úrovni. Úpravě textu byla věnována přiměřená péče, stejně tak i obrázkům. Zde nemám žádných výhrad.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20 Pan Pavel Slezák měl za úkol prostudovat možnosti měření krevního tlaku zřejmě neinvazivními metodami (v zadání je podle mého soudu zřejmě překlep) a měl navrhnout a realizovat část pro záznam a analýzu signálu z mikrofonu s cílem detekovat okamžik, kdy tlak v manžetě je blízký systolické a diastolické hodnotě tlaku krve s využitím prostředí LabView. Toto zadání splnil. Systém navrhl a realizoval.
Odborná úroveň práce A 45/50 Předložená práce má logickou stavbu. V úvodu jsou popsány některé neinvazivní metody měření krevního tlaku. Snad mohla být zmíněna dosahovaná přesnost. Snad jen dvě připomínky. U oscilometrické metody je problém s detekcí diastolického tlaku, protože změna v amplitudě oscilací není příliš výrazná (autor tvrdí opak). U navrženého zesilovače bylo vhodnější místo elektrolytických hliníkových kondenzátorů použít kondenzátory foliové. Na vstupu zesilovače se do signálu zbytečně přidává šum způsobený průchodem polarizačního proudu kondenzátorem. To však lze přičíst konstruktérské nezkušenosti autora práce. V kapitole věnované popisu činnosti elektretového mikrofonu je nesprávně uvedeno, že konstantní elektrické pole vytváří vrstva elektrolytu. Autor měl zřejmě na mysli elektret.
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20 Popis celého měřícího systému je srozumitelný a věcný. Při vlastní detekci počátku a konce výskytu Korotkovových zvuků je velmi důležité nastavení prahu. Jak je správně konstatováno, je metoda citlivá na hluk okolí. Zvuk vznikající při vypouštění tlakové manžety není s ohledem na vzdálenost vypouštěcího ventilku od mikrofonu příliš kritický. Byl bych očekával, že k otázce prahu bude alespoň nějaká zmínka.
Formální zpracování práce A 10/10 Formální zpracování je na velmi dobré úrovni. Úpravě textu byla věnována přiměřená péče, stejně tak i obrázkům. Zde nemám žádných výhrad.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 13928