PEŠEK, M. Nahoru vyzařující reproduktorové soustavy pro 3D Audio [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Balík, Miroslav

Student Marko Pešek pravidelně a často konzultoval jednotlivé kroky řešení bakalářské práce. V průběh řešení práce se vyskytlo několik problémů, které narušovaly časový plán řešení, což vyústilo v násobné opakování některých měření. Parametry použitých měničů uváděné výrobcem se neshodovaly s naměřenými charakteristikami. Původní návrhy kmitočtových výhybek vycházející z výrobcem dodávaných parametrů měničů tak byly v podstatě nepoužitelné. Po změření měničů bez reproduktorové soustavy a následně v reproduktorové soustavě došlo k dalším postupným změnám návrhu kmitočtových výhybek. Zavedení přesahu ozvučnice pro nahoru vyzařující reproduktorové soustavy si vyžádalo další poměrně zásadní korekci návrhu. Finální řešení výhybky, které lze považovat za zdařilé, tak vzniklo těsně před odevzdáním bakalářské práce. Složitost výhybky je výrazně nadstandardní a obsahuje korekce, které student ne zcela správně ve své práci popsal. Koncept práce, který byl předán k editaci, byl na zcela nepřijatelné úrovni. Odevzdaná práce má formu, která obsahuje nedostatky, v dané chvíli to však bylo ze strany studenta maximum možného. V závěru nebylo možné provést srovnávací test nahoru vyzařujících reproduktorů s reproduktory stropními. V žádné z laboratoří není pevný strop v obvyklé výšce 2,6 m. Navržená reproduktorová soustava byla testována ve formě prototypu, který sloužil pouze pro měření. Finálním výstupem je pár polotovarů reproduktorových soustav ve finálním mechanickém uspořádání ověřeného prototypu. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem hodnotím práci známkou B/80.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Schimmel, Jiří

Bakalářská práce se zabývá návrhem a konstrukcí nahoru vyzařující reproduktorové soustavy včetně potřebných korekcí její kmitočtové charakteristiky. Při řešení problému student postupoval správně, nejprve je diskutována celková problematika konstrukce, jsou zvoleny vhodné měniče a změřeny jejich parametry, na jejich základě je navržena ozvučnice, kmitočtová výhybka a korekční filtry, provedeny simulace a měření výsledné reproduktorové soustavy v bezodrazové komoře. Slabinou práce je ale diskuze výsledků. Zatímco na simulacích modulové kmitočtové charakteristiky soustavy v prostředí LspCAD je vliv HRTF filtru v oblasti 7 kHz částečně patrný, ve změřených charakteristikách se zcela ztrácí ve zvlnění výsledné modulové kmitočtové charakteristiky, student ale v práci uvádí, že vliv filtru je patrný. Poslechové testy nemohly být z technických důvodů provedeny, ale mohla být provedena CPB analýza nebo zlomko-oktávové vyhlazení modulových kmitočtových charakteristik soustavy s HRTF filtrem a bez a jejich zobrazení v jednom grafu, aby bylo možné rozdíl lépe posoudit. Student uvádí, že HRTF filtr nijak neovlivní výslednou směrovou charakteristiku, ale ty nebyly v oblasti minima a maxima HRTF filtru změřeny. Dá se ale předpokládat, že budou mít vliv pouze na absolutní citlivost na těchto kmitočtech. Pro posouzení vyzařování různých konstrukcí ozvučnice nejsou obr. 12.3 až 12.5 vhodné, lepší by bylo v jednom grafu zobrazit směrové charakteristiky tři typů ozvučnic pro jeden kmitočet budicího signálu a určit směr maximální citlivosti a vyzařovací úhel a ty srovnat tabulkově. Je také vidět, že žádná konstrukce není schopna zvýšit směrovost vyzařování pro signály až do kmitočtu 2 kHz. Z obr. 10.2 vyplývá, že rezonanční kmitočet nátrubku bassreflexové ozvučnice není správně navržen, studentovi to ale nevadí. Text práce obsahuje řadu nesprávných tvrzení, např. korekce „baffle step“ nemůže potlačovat nízké kmitočty vyzářené za zadní stranu reproduktoru, pouze snižuje citlivost reproduktoru na nízkých kmitočtech kvůli interferenci vlnění před reproduktorem a odraženého vlnění za reproduktorem. Student má také zmatky v terminologii, např. věta „výsledná stejnosměrná impedance reproduktorové soustavy nabývá na kmitočtech od 20 Hz do 800 Hz vyšších hodnot …“. Kapitola 2 je pro téma bakalářské práce zbytečná, spíš měly být definovány všechny parametry reproduktoru zmiňované v textu. Práce obsahuje překlepy, např. „disfrakci“ nebo kHz místo Hz, kapitola 7 obsahuje pouze tabulku bez komentáře, seznam symbolů a zkratek je neúplný, řada grafů je nedostatečně popsaných stylem „graf simulace“.

Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 101912