ŠALAMOUN, J. Měření a analýza postoje [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Koťová, Markéta

Student Jan Šalamoun zpracovával bakalářskou práci na téma měření a analýza postoje. Semestrální práci vypracoval pod Ing. Pavlou Horákovou. V práci je popsána problematika posturální stability (kapitola 1) a její hodnocení (kapitola 2). Hlavním tématem této bakalářské práce bylo porovnat dva přístroje na měření posturální stability. Tyto přístroje jsou představeny v kapitole 3. Student si navrhl protokol měření a podle něj poté proměřil skupinu probandů. Při vyhodnocení dat nastal problém u přístroje Zebris, jelikož počet sloupců a řádků v matici se měnil během měření. Tento problém nastal, pokud u měřeného probanda nastala změna stability. Student tento problém vyřešil upravením matic (str. 20). Ze surových dat z obou přístrojů student vypočítal parametry, které se vyskytují v protokolu komerčního zařízení (Zebris). Tyto parametry poté statisticky ověřil, porovnal mezi sebou a diskutoval. Student pravidelně konzultoval, na konzultace chodil vždy připraven a s konkrétními dotazy. Práce je dobře strukturována. Práci lze vytknout po formální stránce občas se vyskytující činný rod či omylem vložen dvakrát stejný obrázek (10.1 a 10.2). Zadání práce bylo splněno. Práci studenta Jana Šalamouna hodnotím stupněm A/90 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Janoušek, Oto

Dobře koncipovaná bakalářská práce se zabývá hodnocením posturografie. Student na základě dostatečné literární rešerše vybral několik parametrů pro hodnocení statického i dynamického stoje a tyto parametry změřil dvěma systémy pro záznam posturografických dat. Měření bylo provedeno pro několik odlišných typů stoje a pro otevřené a zavřené oči. Výběr parametrů i výběr typů stoje je podložený literární rešerší a je volen záměrně tak, aby zahrnoval nejčastější typy posturografického vyšetření a studentovy výsledky tak mohly být později srovnány s výsledky jiných autorů. Návaznost úseků teoretické část práce i sumarizace teoretických poznatků prozrazuje, že se student výborně orientuje v zadané problematice. Výhrady mám však k obsahové části praktické části práce: popis přístroje Vii Balance Board v kapitole 3.1 je redukován na popis krabice, místo uvedení důležitých parametrů, jako je rozlišení, frekvence, charakteristika výstupních dat, atd; vzorec 8.1. označuje Euklidovskou vzdálenost mezi pouze dvěma body, nikoliv součet Euklidovských vzdáleností v sérii dat, jak se student mylně domnívá; výpočet procentuální chyby tabulky 10.2. je vztažen k změřeným datům, místo k originálním datům; kapitola 14 je pouhým vizuálním srovnáním průběhů výchylky v čase, místo toho, aby byla kvantifikována korelace mezi signály, nebo alespoň shoda frekvenčního zastoupení v signálech. Kromě těchto výhrad práce trpí méně závažnými nedostatky formálního charakteru: rovnice v kapitolách 8 a 9 mají mít formát matematického zápisu, nikoliv formát funkce MatLabu; formát zápisu vektorových dat by se měl lišit od formátu zápisu skalárních dat; u vzorců by měly být vysvětlené jejich proměnné; obrázky by měly mít odkaz v textu práce; zkratky by měly být vysvětleny při jejich prvním použití. Uvedené nedostatky sice zbytečně zhoršují čitelnost práce, přesto lze především díky promyšlené koncepci práce poměrně snadno sledovat hlavní myšlenkovou linii. Dobrý dojem z práce podtrhuje rozsáhlá dokumentace výsledků a jejich srozumitelná a přehledná interpretace. Práce zcela splňuje požadavky zadání a dosahuje odborné úrovně vyžadované pro bakalářskou práci.

Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 93510