KOSEK, S. Zdroje elektrické a tepelné energie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Předložená práce je zaměřena na problematiku energetických zdrojů. Autor v úvodní části práce popsal principy funkce a možnosti využití celého spektra energetických výroben, včetně OZE. Tato část práce je zpracována na dobré úrovni - mohl být však větší důraz kladen na lokalizaci jednotlivých energetických výroben. Dále autor provedl polemiku nad dalším vývojem energetické koncepce - tato část práce je zpracována velmi obecně, bez hlubší analýzy. V praktické části práce autor provedl návrh enegetického systému pro bytový komplex - návrh je zaměřen především na problematiku vytápění, což v celkovém kontextu neodpovídá energetickým požadavkům vybraného objektu. Autor počítá s využitím el. energie klasickým způsobem od dodavatele - navržený FV systém je proveden nekoncepčně bez hlubší analýzy problematiky. Taktéž zhodnocení "nevhodnosti" kogenerační jednotky je velmi povrchní - autor v tomto případě vůbec neuvažuje o možnosti přípravy TUV v průběhu celého roku, což by přineslo značné výhody i v oblasti úspor za el. energii. Celkově je práce na dobré úrovni, zpracování odpovídá praktickým zkušenostem a znalostem autora. Práci doporučuji k obhajobě. Poznám a připomínky: - Co se skrývá pod tvrzením "střecha pro FV instalaci může být moc šikmá"? - Jakou úvahou jste došel ke sníženému výkonu FV panelů na 80W? - Proč není využita energie z FV systému pro domácnosti?
V této bakalářské práci student Stanislav Kosek v teoretické části popisuje jednotlivé typy zdrojů elektrické a tepelné energie. Student měl v prvním bodě za úkol zmapovat současný stav energetických výroben v ČR a popsat fyzikální popis pracovních principů. Ve zpracování těchto bodů bych poukázal na přehledně zmapované bioplynové stanice v ČR, ovšem na druhou stranu je škoda, že takto student nezpracoval i další zdroje. V dalším bodě student zhodnotil budoucí vývoj v oblasti výroby energie s ohledem na současný stav. Praktická část této práce se zaobírá návrhem tepelného a elektrického zdroje energie. V této části však musím poukázat na několik nepřesností: • V textu je uvedena různá hodnota „teploty exteriéru“ (str. 34) • U některých výpočtů chybí vstupní hodnoty pro ověření (kap. 11.2) – student se odkazuje na výpočetní software, avšak vstupní hodnoty týkající se výpočtu větrání budovy mohl uvést (minimálně vnitřní objem budovy). • Hodnoty v Obr. 12 nekorespondují s vypočtenými hodnoty z rovnic (11.5, 11.6, 11.7) • V popisu symbolů a zkratek by bylo vhodné uvést k veličinám také příslušné jednotky • Student ve výpočtu navrhl velikost zásobníku pro TUV 1,77 m3 ale následně navrhuje jeden zásobníkový ohřívač TUV o objemu 500l. • V návrhu elektrického zdroje energie student vypsal současný instalovaný stav společných spotřebičů v objektu, analyzoval situaci ohledně možností návrhu fotovoltaických panelů, ale s konečným návrhem nepřišel. Návrh FVE připomíná spíše teoretickou úvahu než konkrétní návrh, navíc samotné výpočty nejsou nijak podloženy. • V případě návrhu kogenerační jednotky student zmínil, že instalace tohoto zařízení není vyhovující pro tento objekt, což je velice diskutabilní, a proto by bylo lepší toto tvrzení podložit konkrétními hodnotami, což v práci chybí. Práce po formální stránce vykazuje drobné nedostatky. I přes uvedené připomínky doporučuji bakalářskou práci k obhajobě.
eVSKP id 85015