KOPEČNÝ, K. Lokalizace intrakraniálních hemoragií v axiálních řezech CT snímků hlavy. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Nemček, Jakub

Bakalárska práca sa venuje problematike lokalizácie a klasifikácie intrakraniálních hemoragií v axiálnych rezoch CT skenov hlavy. Študent Kryštof Kopečný sa k jej vypracovaniu od začiatku postavil svedomito a samostatne využívajúc i možnosti konzultácií, na ktorých mával návrhy možného riešenia, relevantné poznámky, i dotazy. Z počiatku naštudoval teoretické medicínske a technické východiská i verejne dostupné databáze a aktuálne publikácie venujúcej sa danej problematike. Na základe vypracovanej rešerše navrhol a realizoval predspracovanie dát, vhodne rozdelil dostupné dáta na trénovacie, validačné a testovacie, a využil dve detekčné architektúry založené na konvolučných neurónových sieťach: Faster R-CNN a YOLO v5. Treba podotknúť, že študentom zvolené metódy prevyšujú úroveň bakalárskych znalostí a študent si danú problematiku naštudoval samostatne. Výsledné predikcie príslušných natrénovaných modelov boli ďalej spracované pre elimináciu falošných detekcií a dosiahnuté výsledky sú popísané. Hoci evaluačné metriky nadobúdajú nízkych hodnôt, diskusia zahŕňa možné odôvodnenie spoločne s ďalšími závermi. Text je čitateľný a má logické usporiadanie, používané sú relevantné literárne zdroje. Možno mu vytknúť nedostatky ako početnejšie nesprávne odkazy na kapitoly (napr. odkaz na kap. 2.3.2 na str. 23), chybné rovnice (4.2 a 4.5) a nejednotné označenie prahu neurónu (rov. 4.1), či neuvedené množstvo pacientov s chronickou subdurálnou hemoragiou v tab. 8.1. Ďalej sa v texte nachádzajú občasné nepresné, neodborné či nespisovné výrazy a zbytočné anglické pojmy, čo však v niektorých prípadoch môže súvisieť s neskúsenosťou študenta. Záverom konštatujem, že študent prakticky urobil veľké množstvo roboty, k riešeniu problematiky sa postavil so záujmom a splnil zadanie bakalárskej práce. Je škoda, že odovzdaný text je zaťažený viacerými nedostatkami. Prácu hodnotím stupňom B (87 b.).

Navrhovaná známka
B
Body
87

Posudek oponenta

Chmelík, Jiří

Student Kryštof Kopečný se ve své bakalářské práci zabýval detekcí intrakraniálních hemoragií v axiálních řezech CT dat mozku s využitím metod hlubokého učení. Začátkem práce byla popsána anatomie mozku, diagnostické přístupy kardiovaskulárního systému se zaměřením na hemoragie. Dále byl popsán základní princip umělých neuronových sítí a jejich učení, společně s teoretickým popisem v dnešní době aktuálních architektur hlubokých neuronových sítí pro detekci objektů v obrazech. Poslední část teoretické práce se zabývá stručnou rešerší metod pro lokalizaci a klasifikaci hemoragií a popis existujících veřejných obrazových databází. Teoretická část práce obsahuje celou řadu nepřesností a neodborných výrazů (např. záměna symbolů „theta“ a „b“ pro práh, prohozené rovnice 4.2 a 4.5, nepřesný popis rovnic 4.9 až 4.11, kdy na sebe symbolika nenavazuje, použití symbolu „x“ v rovnici 5.1 je zavádějící, hodnota mAP uvedená na konci kapitoly 9.2.1 neodpovídá hodnotě uvedené v tabulce 9.1). Teoretický obsah je však vysoce nad úrovní bakalářského stupně a chápu, že úplné pochopení problematiky je tak velmi obtížné. Praktická část práce se zabývá návrhem postupu, předzpracováním dat, volbou a učením dvou různých detektorů, vyhodnocením výsledků a jejich diskusí. Oceňuji, že se zde student zabýval metodami augmentace učebních dat, a také to, že provedl objektivní porovnání obou testovaných moderních detektorů objektů. Mírným nedostatkem jsou zde kapitoly trénování detektorů, kdy student v praktické části popisuje teoretické skutečnosti. Je škoda, že se student nezaměřil více na optimalizaci hyperparametrů a objektivní porovnání detektorů s různým nastavením. Místo toho jsou téměř všechny hyperparametry jen experimentálně nastaveny a porovnání detektorů tak nemusí odrážet jejich skutečnou optimálně dosažitelnou úspěšnost. V práci postrádám nastavení celé řady hyperparametrů a použitých metod učení (použité regularizace, kriteriální funkce, velikost mini-batch, učební krok, optimalizační metoda učení apod.) Po formální stránce je práce na dobré úrovni, kde vytýkám někdy nedostatečný popis obrázků, grafů a tabulek, místy nefunkční křížové odkazy, špatná úroveň číslovaní podkapitoly „Trénování detektoru YOLOv5“. Z hlediska prezentační úrovně je práce celkově na dobré úrovni, nicméně vytýkám nevhodně použitý jazykový styl, kdy se v textu často vyskytují neodborné výrazy a obraty. Text práce jinak logicky navazuje a odpovídá rozsahu bakalářských prací. Student v práci používal relevantní zahraniční literaturu, kterou vhodně citoval; výhradu mám k nevhodnému používání „Dostupné z: DOI“, kdy není uveden žádný odkaz, a občasné nekonzistentnosti v seznamu referencí. Všechny body zadání považuji za splněné. Celkově je práce zdařilá, a s přihlédnutím k výše uvedeným nedostatkům a k tomu, že v práci používané metody nejsou náplní studia na bakalářském stupni, hodnotím práci stupněm B (80 bodů).

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 142067