KUDER, Z. Směrovací protokoly pro ztrátové bezdrátové sítě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Šebesta, Jiří

Cílem předložené diplomvé práce bylo sestavení modelu bezdrátové senzorické sítě Kamstrup na vhodném typu simulátoru. Práce byla řešena v rámci projektu Erasmus na univerzitě v Aalborgu pro společnost Kamstrup. Vzhledem k požadavku na utajení některých interních informací společnosti, pro kterou byla diplomová práce řešena (protokol bezdrátové sítě atp.), byla práce odevzdána v úplné i veřejné verzi. V první části práce diplomant provedl studii principů bezdrátových senzorických sítí s topologií mesh a provedl výběr vhodného simulátoru. Pro praktické řešení projektu zvolil událostmi řízený simulátor NS-3, model byl sestavovaný v jazyce Python s podporou C++. V práci jsou definovány modelové seznamy parametrů a vysvětleno jejich použití. Pro seznámení se se simulátorem diplomant zvolil model jednoduché standardizované bezdrátové senzorické sítě pro SRD pásma Wireless M-Bus, na které provedl základní simulace. Stěžejní částí práce pak bylo vytvoření modelu WSN sítě pro elektroměry s proprietálním protokolem. Tento systém by měl nahradit části stávající sítě řešené na standardu WM-Bus. Diplomant v práci popsal síť s novým vyvíjeným protokolem pro WSN s elektroměry a sestavil zjednodušený model CSMA s potvrzováním pro rozsáhlejší sítě se stovkami měřičů s funkcí opakovače a s více koncentrátory zpráv. Na modelu provedl několik vybraných simulací z hlediska procentuální ztrátovosti paketů, počtu skoků přenosu paketu ke koncentrátoru a průměrného zpoždění přenosu paketu. V této části mohlo být provedeno více simulací s hlubší diskuzí výsledků. Textová část práce je přehledná a dobře členěná, je psána v anglickém jazyce na poměně dobré úrovni s minimem chyb a bez překlepů. Drobné výtky lze mít k stylistické úpravě, např. netypicky uspořádaná a umístěná tabulka na str. 22 apod. Přes uvedené výtky je předložená práce na vysoké úrovni a po dalších simulacích může mít i velmi praktický význam pro řešení inovace WSN sítě pro sběr dat z elektroměrů. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Prokopec, Jan

Předložená diplomová práce je zaměřena na modelování routovacích protokolů pro MESH sítě určené pro bezdrátový sběr dat z měřících senzorů. Student pro řešení projektu zvolil simulátor NS3, který je vhodný pro modelování rozsáhlých sítí. Nedostatkem NS3 je však nedostatečná podpora pro simulaci bezdrátového rozhraní a fyzické vrstvy. Při řešení projektu student vycházel z dostupných modelů, které modifikoval pro potřeby MESH sítě. U jednotlivých změn síťových modelů schází dostatečné zdůvodnění (převzatý model MAC vrstvy ze standardu WLAN). Popis modelu rádiového kanálu a fyzické vrstvy obsahuje několik nepřesností (nevhodné použití termínu lineární u lognormální rozdělení), pojem chip rate u FSK modulace a další. V popisu protokolu KMRF2 je nepřesně uvedeno, že beacon rámce jsou vysílány senzory (str. 35.). Pro modelování provozu pomocí KMRF2 v práci schází model zpracování front na koncentrátorech a vliv délky bufferu koncentrátoru na celkovou propustnost. Student zpracoval rozsáhlý projekt, provedl srovnání reálných hodnot a simulace rádiového prostředí a provedl základní analýzu vlastností protokolů pro senzorové sítě v simulátoru NS3.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 52588