MATOUŠEK, M. VHF SSB přijímač s malou spotřebou [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Student se zabýval tématem návrhu celého přijímače SSB signálu. Provedl teoretický rozbor návrhu, a identifikoval vhodné topologie pro realizaci jednotlivých bloků přijímače. Pro tyto části provedl potřebné simulace a ze získaných výsledků navrhnul schéma zapojení a realizoval desku plošných spojů přijímače. Díky vhodnému návrhu pak všechny bloky konstrukce proměřil a naměřené hodnoty srovnal s očekávanými ze simulací. Nakonec ověřil činnost přijímače jako celku. Práce je napsána přehledně a je vhodně členěna. klíčové části návrhu jsou zdůvodněny a text tak kvalitně dokumentuje odvedenou práci.
Bakalářská práce se zabývá návrhem a konstrukcí SSB přijímače. Podrobně popisuje potřebnou teorii a návrh bloků pásmových a krystalových propustí, nízkošumového předzesilovače, oscilátorů i hlavní části s obvodem AD607. Problematika návrhu, simulací, impedančního přizpůsobování a měření vysokofrekvenčních obvodů je komplexní a student se jí dle posuzované práce zhostil velmi dobře, navíc uvážíme-li poměrně málo podrobnou dokumentaci výrobce obvodu AD607. Z konstrukčního hlediska lze vytknout chybějící výstupní zatěžovací impedanci krystalového MF filtru (při měření zastoupena 50ohm analyzátorem na X4, po jeho odpojení bude filtr nepřizpůsobený). Výstup IOUT by bylo vhodné impedančně oddělit sledovačem, například nevyužitým IO2B. Jednotlivé bloky jsou navrhovány precizně včetně jejich měření. V práci však postrádám celkové měření parametrů výsledného prototypu a srovnání těchto údajů se simulacemi uvedenými v kapitole 2.6. Z formálního hlediska je práce logicky členěna, obsahuje ale místy pravopisné chyby a netechnická vyjádření. I přes negativně vyznívající studentův závěr a nesoulad názvu práce (přijímač v pásmu VHF) s obsahem (frekvence 30 MHz) však práci hodnotím jako úspěšnou.
eVSKP id 93386