ČERNÝ, T. Stínění a detekce neutronů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Katovský, Karel

Student magisterského studijního programu, pan Bc. Tomáš Černý, vypracoval diplomovou práci týkající se fyziky neutronů - problematiky neutronových zdrojů, detekce neutronů a stínění neutronového záření. Práce měla experimentální i výpočetní část. Diplomová práce pana Černého byla velmi postižena koronavirovými okolnostmi a dlouho se zdálo, že práci nebude možné dokončit ve stanoveném termínu. Po prvním uvolnění pandemických opatření se diplomant ihned ponořil do experimentální práce a trávil celé týdny v laboratoři. Nicméně fyzikální zákony nelze obelstít ani poctivou prací, a tak nebylo možno v práci provést původně plánované experimenty s neutronovými filtry (kadmiové, gadoliniové, hafniové, apod.), jelikož doby aktivace detekčních fólií jsou příliš dlouhé. Bylo rozhodnuto provést dva jednodušší benchmarkové experimenty s postupnou moderací rychlých neutronů na polyethylenových a grafitových cihlách. Student si osvojil práci v laboratoři, navrhl, připravil a provedl experimenty, zpracovával naměřená gama spektra a vypočetl experimentální rychlosti aktivačních reakcí. Osvojil si také výpočetní program, se kterým provedl simulace experimentální sestavy. Připravené modely a získané výsledky budou dále sloužit jaderné skupině na UEEN pro další rozvoj experimentálních činností s radionuklidovým AmBe zdrojem. Nesoulad mezi vypočtenými hodnotami a experimentálními daty se nepodařilo uspokojivě vysvětlit a bude předmětem dalšího výzkumu. Jako vedoucí diplomové práce musím ocenit nasazení, které student do práce v nelehkém období vrhl, oceňuji také osvojení výpočetního kódu a měřící aparatury. Analýza výsledků a jejich podrobný rozbor je spolu s nedostatečně zpracovaným fyzikálním základem jistou slabinou práce; bohužel, na tyto části, stejně jako na podrobnou finální kontrolu už prostě nezbyl čas… Diplomovou práci pana Bc. Tomáše Černého doporučuji k obhajobě a hodnotím ji jako práci velmi dobrou, 85 body, stupněm B (1-).

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Šťastný, Ondřej

Student se ve své diplomové práci seznámil s problematikou neutronových zdrojů, jejich základním členěním podle použitých materiálů a fyzikálních jevů. Dále studoval problematiku interakcí neutronů s látkou a osvojil si základy detekce a spektrometrie neutronů. V praktické části práce provedl analýzu postupně moderovaného neutronového pole pomocí aktivačních detektorů a počítačových simulací s využitím programu MCNP, přičemž využil měřicího stendu „Svíčka“, laboratorního neutronového AmBe zdroje a desek z HDPE a grafitu. V následné diskuzi nad získanými výsledky bohužel nebyl úplně schopen vysvětlit rozpor mezi experimentálním měřením a počítačovou simulací u vzorků India. Rovněž se negativně projevil nedostatek času pro experimentální činnosti daný omezeným režimem školní laboratoře, takže nebylo možné správně provést všechna ozařování s grafitovými deskami. V závěru pak student nastínil další činnosti, které by v návaznosti na provedené experimenty bylo vhodné uskutečnit, a tak doplnit či upřesnit již získané výsledky. Teoretická část práce byla zpracována solidně a je logicky a přehledně členěna. Nicméně se takřka výhradně odkazuje pouze na tři zdroje. Z celkového pohledu ale byla zkoumaná problematika vzhledem k tomuto typu akademické práce nastudována dostatečně s využitím odpovídající škály relevantních zdrojů včetně cizojazyčných. Odkazy na použitou literaturu jsou v textu správně uvedeny. Pro dosažení výsledků byla zvolena vhodná metodika. Experimentální práce byly provedeny v rámci možností kvalitně. Získané poznatky mohou být využity pro další experimenty zaměřené na stínění neutronů. Po formální a jazykové stránce je práce na obstojné úrovni s menším výskytem překlepů a chyb. Práci proto hodnotím jako solidní a přínosnou pro další výzkum v této oblasti a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 127224