VOJČE, Z. Výpočet parametrů asynchronního motoru malého výkonu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Student v doporučené literatuře nastudoval metodu výpočtu parametrů asynchronního motoru a provedl poměrně detailní výpočet zadaného stroje. Vytvořil model stroje v programu RMxprt a Maxwell a porovnal dosažené výsledky. Řešení zadání bylo provedeno pečlivě, samotná prezentace postupů a výsledků v práci vykazuje v některých místech známky nedostatku času v závěru zpracování práce. Student prokázal schopnost práce s literaturou, využíval konzultací a s velkou mírou samostatnosti plnil zadané úkoly. Zadání bylo zcela splněno.
Student se v bakalářské práci zabývá analytickým přepočtem trojfázového asynchronního stroje od firmy EMP s.r.o. Slavkov u Brna. Z hlediska formálního zpracování je práce vypracována pečlivě bez závažnějších chyb. Z hlediska technického řešení dané problematiky není zcela jasné, co je hlavním cílem bakalářské práce, zda ověření parametrů již vyráběného stroje, nebo jeho optimálnější návrh. Toto by si měl autor ujasnit a taktéž to sdělit i čtenáři této závěrečné bakalářské práce. V první části práce autor na základě literatury [2] provádí analytický výpočet parametrů asynchronního stroje. K této části je nutné podotknout, že autor v práci neuvedl geometrické rozměry stroje jako i kompletní štítkové údaje. Hodnoty uvedené v kapitole 3.1 jsou nedostatečné a práce se tímto stává velmi nepřehlednou, např. čtenář se dozvídá až po čtrnácti stranách výpočtů, kolik má předložený stroj rotorových tyčí a to velmi nepřímo, viz rovnice (3.62). Na druhé straně se dá ocenit zajímavý způsob výpočtu magnetického napětí jha statoru v kapitole 3.2.4, kdy je průběh magnetické indukce rozdělen na tři části, což mnohem více respektuje realitu, než uvažování pouze amplitudy magnetické indukce. Při samotném návrhu autor volil řadu opravných koeficientů ať už odečtem z grafů, nebo tabulek uvedených v [2]. Bylo by vhodné, aby tyto byly zahrnuty v práci a bylo možné posoudit vznik možných numerických chyb při výpočtu. Druhá část práce, kapitoly 4 a 5, se zabývá simulací navrženého asynchronního motoru v programu ANSYS RMxprt/Maxwell a porovnáním analyticky a numericky spočtených parametrů tohoto stroje. Tato část by si zasloužila rozšířit o komentáře k předloženým vypočteným průběhům a taktéž blíže čtenáře informovat o nastavení, která byla v programu ANSYS provedena. Protože pokud se například provádí porovnání parametrů stroje při 1,5 kW, viz Tab. 5.2, bylo by záhodno, aby při všech simulacích a analytických výpočtech měl stroj 1,5 kW! Zadání bakalářské práce bylo splněno a i přes uvedené nedostatky práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 91839