KADĚRA, J. Tepelné čerpadlo napájené z fotovoltaického systému [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Mastný, Petr

Předložená diplomová práce je zpracována v souladu se zadáním. Student při řešení pracoval samostatně, po celou dobu řešení prokazoval aktivní přístup k řešení dílčích problémů. Teoretická část práce je zpracována podrobně, místy se student pouští zbytečně do hloubky definované problematiky. Praktická část práce je zaměřena na návrh energetického systému objektu s tepelným čerpadlem a fotovoltaickým systémem, který bude sloužit pro napájení tepelného čerpadla. Samotný návrh systému hodnotím jako velmi dobrý. Místy se v práci objevují informace, které nejsou ověřeny (chybí zdroj), ale nemají zásadní vliv na celkovou kvalitu práce. Ekonomické zhodnocení je provedeno především z pohledu porovnání finančních nároků při realizaci různých typů zdrojů, což považuji v kontextu práce za odpovídající. Zpracování výpočtového skriptu pro definici energetických zdrojů hodnotím jako přínosné, výsledek je využitelný pro základní projekční návrh pro různé typy objektů. Celkově hodnotím práci jako velmi kvalitní a doporučuji ji k obhajobě. Otázky: 1. V návrhu TČ je uvedeno, že TČ je navrženo na 100% tepelných ztrát objektu a současně je doplněno bivalentním zdrojem - v jakém typu bivalentního provozu zdroje pracují?

Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Pěcha, Jiří

Diplomová práce je zaměřena na problematiku teplených čerpadel a možnou kombinaci s jinými alternativními zdroje energie, v tomto případě se řeší dotace energie z FV panelů. Teoretická část obsahuje základní principy tepelných čerpadel, způsoby vytápění, výpočet spotřeby energie objektu, možnosti řízení a regulace topné systému a jsou zde popsány základní části fotovoltaického systémů. Dále se práce zabývá matematickým popis jednotlivých částí tepleného čerpadla a fotovoltaického systému. Praktická část popisuje postup výpočtu požadovaného výkonu tepelného čerpadla a vhodného fotovoltaického systému s akumulací. Je zde navržen celý systém a jeho řízení je navrženo dle vývojových diagramů. Pro navržení a výpočet parametrů systému byla vytvořena aplikace v prostředí Excel, která umožnuje za pomoci vstupních dat určit spotřebu energie pro topení a chlazení a stanovit nejvhodnější instalovaný výkon FV elektrárny. Jako vstupem pro návrh jsou hodinové data po dobu jednoho roku. V závěru práce jsou uvedeny parametry energetické účinnosti, ekonomického a ekologického hlediska a jsou zde srovnány spotřeby a návratnosti při kombinaci tepelného čerpadla s dotací fotovoltaického systému, samostatného tepelného čerpadla a plynového kotle (pro ohřev) společně klimatizační jednotkou (chlazení). Teoretická část práce je poměrně dobře zpracovaná, kapitoly na sebe logiky navazují a tvoří jednotný celek. Vytkl bych pouze množství základní teorie, kterou bych doporučil zestručnit a vynechat základní poznatky. Praktická část vystihuje všechny postupy, které student použil a stanovil na základě výpočtů. Přiložený program je také přehledný a lze jej bez větších obtíži použít pro návrh podobného řešení u jiného objektu. Úroveň práce lehce snižuje interpretace výsledků, kdy data v tabulkách nemají pro čtenáře vypovídající hodnotu, raději bych zobrazil hodnoty v grafech. Vývojové diagramy mají logické kroky a jsou dobře pochopitelné. Zpracování excelovského souboru a vykreslení stávajících grafů je dostatečné a vypovídající dané problematice. Práci hodnotím 90 body tedy A – výborně

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 127232