TRNKOVÁ, S. Stanovení kvality a analýza pletysmografického signálu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Práce Simony Trnkové se zabývá stanovením kvality a analýzou PPG signálu z chytrého telefonu. Struktura práce neobsahuje všechny náležitosti (abstrakt, klíčová slova, správné zadání, prohlášení, poděkování). Teoretická část práce čítá 28 stran a je obsahově akceptovatelná. Praktická část má pouze 11 stran a je nedostatečná. Studentka v rámci praktické části nasnímala pomocí chytrého telefonu video pro následnou extrakci PPG signálu a jako referenci nasnímala EKG signál. Snímání proběhlo na 8 subjektech. Celkový počet nasnímaných signálů, ani měřicí protokol nejsou uvedeny. Z práce rovněž není jasné, jak studentka vytvořila reference kvality pro nasnímané signály. Spíše, než algoritmus pro stanovení kvality PPG signálu je popsán kód v Matlabu a to navíc chaoticky. Algoritmus je rovněž ilustrován obrázkem, nicméně ani ten jeho pochopení nepomáhá. Analýza kvalitních úseků PPG je také jen naznačena a není zcela srozumitelná a logická. Výsledky stanovení kvality PPG jsou popsány na třech řádcích v kapitole diskuze a to bez jakýchkoli podkladů. Práce vůbec nepojednává o optimalizaci algoritmu, ani o nezávislém testování na další sadě dat. Chybí také diskuze výsledků, výhod, nevýhod a použitelnosti algoritmu. Z formálního hlediska je práce na podprůměrné úrovni. Obsahuje překlepy a červeně zvýrazněné nefinální části textu. Často chybí v textu odkazy na tabulky a obrázky, některé obrázky jsou nedostatečně popsané – např. obr. 9, u některých chybí literární zdroj – např. obr. 9 a 12. Práce nemá číslované strany. Číslování a úprava vzorců není konzistentní. V některých úsecích práce chybí reference pro určitá tvrzení. Seznam literatury není formátován konzistentně a u některých zdrojů chybí důležité údaje jako název časopisu – např. zdroje [12] a [17]. Studentka konzultovala spíše sporadicky. Hlavní kostra práce má logiku, ale není rozpracována do potřebných detailů dle zadání a v dostatečné kvalitě. Studentka nesplnila všechny body zadání práce. Práci hodnotím stupněm F/30 bodů.
Předložená bakalářská práce studentky Simony Trnkové pojednává o stanovení kvality pletysmografického signálu (PPG) měřeného pomocí kamery mobilního telefonu z konečků prstů zkoumaného subjektu. V práci chybí některé náležitosti. Není zde zadání práce, abstrakt, klíčová slova, závěr a další. Teoretická část práce popisuje obecně kardiovaskulární systém, snímání srdeční aktivity pomocí elektrokardiografie i pletysmografie a možnosti stanovení kvality PPG. Praktická část práce je velice stručná a nepřehledná, místy psána chaoticky. Místo aby studentka vysvětlovala navržený algoritmus, tak se v práci popisuje, do které proměnné se ukládají pomocné značky a podobně. V práci chybí vysvětlení, jakým způsobem probíhalo hodnocení navrženého algoritmu, především kde se vzaly referenční hodnoty kvality pro měřená data. Celkově bych zhodnotil, že technická úroveň práce včetně metodiky, způsobu vyjadřování a prezentace výstupů nedosahuje kvalit závěrečné práce. Za vekou slabinu rovněž považuji formální prezentaci práce. Z dlouhého seznamu formálních nedostatků uvedu pouze ty nejzávažnější. V práci chybí číslování stran, na některé obrázky není v textu odkazováno (Obr.9 a 18), na jiné obrázky je odkazováno jako na Obr. X, v textu se vykytují časté překlepy, prázdné závorky, neukončené věty, místy je text psaný červeným fontem. Práce trpí řadou nedostatků metodických i formální a z mého pohledu je v této podobě neobhajitelná.
eVSKP id 126733