HURDÁLEK, T. Měnič pro středotlaké UV výbojky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Zadání práce vzniklo na základě požadavku z průmyslu. Pan Tomáš Hurdálek při jejím vypracování postupoval naprosto samostatně, potřebnou literaturu si sám vyhledával a dokázal se v ní velmi dobře orientovat. Postup práce byl kontrolován při občasných konzultacích a pomocí elektronické korespondence. Dohodnuté termíny dílčích úkolů byly dodržovány. Při návrhu měniče pan Tomáš Hurdálek prokázal velmi dobrou orientaci v problematice elektronických obvodů a výkonové elektroniky a dokázal podrobně nastudovat komplikované mechanismy související s praktickým používáním středotlakých výbojek. Dokončování práce a dotažení bakalářského projektu do stadia návrhu zapojení měniče pro středotlaké UV výbojky také vyžadovalo značnou trpělivost a systémový přístup k řešení všech dílčích problémů. Zadání práce bylo v plné míře splněno. Diplomovou práci pana Tomáše Hurdálka doporučuji k obhajobě.
Práce se podrobně zabývá světlenými zdroji, přičemž hlavní pozornost je věnována středotlakým UV výbojkám. Jelikož tyto výbojky jsou velice účinným dezinfekčním nástrojem, jedná se, zejména v dnešní době, o velmi aktuální téma. Teoretická část popisuje základní fyzikální principy, na nichž jsou zdroje světla založeny. V pasáži věnované zdrojům UV záření srovnává jejich odlišné vlastnosti z hlediska použité vlnové délky i velikosti tlaku pracovního plynu. Není opomenut ani způsob tradičního řešení napájecího zdroje pro daný zdroj světla. Praktická část se věnuje detailnímu návrhu napájecího zdroje pro středotlaké výbojky o výkonu 400 W s možností regulace výkonu. Ze dvou diskutovaných možných řešení bylo nakonec zvoleno řešení založené na topologii polovičního můstku, kde je výkon regulován změnou pracovního kmitočtu. Kromě návrhu jednotlivých součástek tohoto měniče i výkonových ztrát zahrnuje práce také návrh aktivního usměrňovače v režimu spojitého proudu a měniče zajišťujícího napájení všech řídicích obvodů. Taktéž je myšleno na odrušení napájecího zdroje a je tu řešena problematika síťového filtru. Práce je na výborné úrovni jak po obsahové, tak i grafické stránce. Je přehledná, rovnovážně rozdělená na teoretickou a praktickou část, jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují. Text je výstižný, srozumitelný a není zatížen pravopisnými či gramatickými chybami. Za nadstandardní považuji 52 citovaných pramenů i rozsah práce s rozpětím 61 stran bez příloh. Velmi pozitivně hodnotím také skutečnost, že práce vznikla na základě požadavku průmyslového partnera. Po realizaci a odladění navrženého napájecího zdroje se bude vyrábět jako standardní produkt. Student Tomáš Hurdálek splnil zadání bakalářské práce, přičemž prokázal schopnost vyhledat i nastudovat materiály souvisejí se zadanou problematikou a následně navrhnout konkrétní řešení. Návrh vyžadoval hluboké znalostí nejen z oblasti obvodů, výkonové elektroniky, ale též základních fyzikálních principů využívaných ve světelných zdrojích. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 134670