VARGOVÁ, E. Stanovení kvality a odhad tepové frekvence ze signálu PPG [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Němcová, Andrea

Studentka se ve své práci zabývá stanovením kvality fotopletysmografických (PPG) signálů a odhadem tepové frekvence. Práce má od úvodu po závěr 36 stran a je logicky členěna. Teoretická část práce je plně dostačující a je zde mimo jiné uvedeno několik metod pro stanovení kvality a tepové frekvence z PPG. V rámci praktické části studentka pomocí chytrého telefonu nasnímala 48 videozáznamů, které následně zpracovala do podoby PPG signálů. Spolu s videi nasnímala také referenční EKG. Signály PPG byly klasifikovány pěti experty do dvou skupin z hlediska kvality. Databáze signálů s anotacemi byla publikována na PhysioNet. Dále studentka navrhla algoritmus pro stanovení kvality PPG, který využívá dva příznaky a shlukovou analýzu. Tento algoritmus také řádně otestovala na nasnímaných datech a dosáhla dobrých výsledků. Dále studentka vytvořila algoritmus pro stanovení tepové frekvence z PPG, který je založen na filtraci a detekci peaků a dle standardu dosahuje akceptovatelné chyby 1,4 tepů/min. Z formálního i obsahového hlediska je práce na vysoké úrovni. Vytknout mohu snad jen horší kvalitu některých obrázků. Práce obsahuje 35 literárních zdrojů, z toho je 14 zahraničních (impaktovaných) článků a konferenčních příspěvků. Zadání práce je splněno. Studentka pracovala samostatně a svědomitě během celého roku. Aktivitu studentky a kvalitu práce dokazuje také publikování databáze BUT PPG na PhysioNet a publikování výsledků práce na studentské konferenci EEICT 2021.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Vítek, Martin

Studentka nastudovala a ve své práci popsala problematiku stanovení kvality záznamů PPG a odhadu tepové frekvence z těchto záznamů. V praktické části práce vytvořila databázi obsahující 48 referenčních signálů EKG a 48 signálů PPG. Dále navrhla vlastní algoritmy pro stanovení kvality signálů PPG a odhad tepové frekvence. Tyto algoritmy otestovala na vlastní databázi a dosažené výsledky porovnala s jinými autory. Zadání bakalářské práce tak považuji za splněné v plném rozsahu. Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovni. Práce má od úvodu po závěr 36 stran, z čehož je polovina věnována praktické části. Práce obsahuje 35 zdrojů literatury. Vytýkám pouze horší kvalitu některých obrázků. Po odborné stránce je práce také na velmi dobré úrovni. Dosažené výsledky snesou srovnání se zahraničními autory a studentka je navíc publikovala na konferenci Student EEICT 2021. Celkově práci hodnotím stupněm výborně/A.

Navrhovaná známka
A
Body
95

eVSKP id 134388