ZARKOVIĆ, L. Auto Rate Fallback (ARF) algoritmus pro bezdrátové spojení standardu 802.11g. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Tato bakalářská práce se zabývá analýzou adaptačních algoritmů v bezdrátových sítích. K tomuto účelu byl použit program NS3. Zadání práce bylo z větší části splněno. Byly provedeny některé testy adaptačních algoritmů. I přes snahu studenta vyvinutou při přepracování práce, výsledky simulací a uvedené grafy neukazují úplně přesně podstatu těchto algoritmů. Uvítala bych další analýzy, které lépe ukáží funkčnost algoritmů. Student při dopracování bakalářské práce doplnil teoretickou část o problémy, které mohou vzniknout při použití ARF algoritmů. Toto však dále nepodložil žádnou simulací. V práci se vyskytují překlepy, zvláštní nebo ne úplně správné věty, místy chybí odkazy na literaturu.
Student Luka Zarkovič předložil k posouzení dopracovanou bakalářskou práci “Auto Rate Fallback (ARF) algoritmus pro bezdrátové spojení standardu 802.11g”. Jelikož první verze BP nebyla v řádném termínu obhajob BP shledána dostatečnou, student měl za úkol dopracovat práci zejména na základě připomínek recenzenta a komise. Po prostudování odevzdané (druhé) verze BP z velké části převládá shodný postoj jako v případě prvního hodnocení. Student dopracoval část textu práce, která se věnuje popisu ARF, nicméně z popisu a uvedeného zdroje je zřejmé, že se jedná o překlad jednoho konferenčního článku, a ne čerpání z více zdrojů. Po přečtení přidané sekce je navíc zřejmé, že úroveň této sekce převyšuje ostatní text a student uvedené informace v textu dále nevyužívá. Navíc se student v práci stále potýká s problémy citací. Jedná se zejména o nedostatečné využívání referencí v textu a také v případě obrázků. V případě praktické části student odevzdal tři soubory/zdrojové kódy. Nicméně v textu práce se student věnuje popisu programového řešení č.1 a č.2. Programové řešení č.3 není zmíněno. Oponent v práci opět postrádá informaci o tom, že student z velké části využívá již funkční zdrojové kódy a zejména v případě programového řešení č.2 student nepopisuje implementaci detailně. Toto je, dle názoru oponenta, způsobeno právě faktem, že je využit již existují kód, jehož student není autorem. Z pohledu dodržení licenčních zásad platných pro NS-3 tj., zdrojové kódy jsou poskytovány pod GNU licencí (GNU GPLv2), student doplnil informace o licenci v případě programového řešení č.2. Programové řešení č.1 a č.2 obsahují informace o licenci, nicméně neobsahují informaci o datu vytvoření/modifikace a také autorovi, jak je požadováno dle oficiální dokumentace: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl- 2.0.cs.html. Z odevzdaného textu je dle názoru oponenta zřejmé, že student nevěnoval dostatek času úpravě textu práce. Neucelenost odevzdané práce dokreslují následující nedostatky: • V textu se využívá několik pojmů týkající se přenosové rychlosti: datová rychlost, bitová rychlost a přenosová rychlost. Student byl na tento fakt již jednou upozorněn, ovšem připomínku nezapracoval. • Obrázek 1.5 není vektorový. • V sekci 2.1.2 chybí reference – úroveň textu je daleko vyšší než zbytek práce. Pouze jedna citace na konci sekce není dostatečná, navíc se citují i převzaté obrázky, což student opomněl. • Nejednotné odkazování v případě obrázků: např. obrázky 2.3 a Obr 2.3. • Práce není v trpném rodě. Opakované přetékání textu. • Rovnice je součástí textu. Typografické chyby. Špatné odkazování na rovnice. • Obr. 2.2 nemá citaci. • Popis programového řešení 2 by měl být detailnější. Na základě výše zmíněných informací hodnotím práci stupněm E/50 bodů. Nicméně výsledné hodnocení ponechává oponent na komisi zejména s přihlédnutím ke studentově schopnosti odevzdanou práci odprezentovat a reagovat na otázky.
eVSKP id 112922