MLČÚCH, A. Opatření pro zmírnění následků těžké havárie reaktoru GFR [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Martinec, Jiří

Student ve své diplomové práci splnil všechny zadané cíle s velmi kvalitní formou provedení po formální stránce. V první kapitole teoretické části student zpracoval podrobnou rešerši projektu GFR se zaměřením na demonstrátor Allegro. V části věnované řešení zachycování roztavené aktivní zóny byly podrobně rozepsány současně využívané možnosti technických způsobů reakce na nadprojektové havárie. Analýza těžké havárie demonstrační jednotky GFR je dále zaměřena na materiálovou a tepelnou bilanci a vychází z konkrétních údajů vztažených na tento projekt. V části „Analýza vlastností taveniny“ byly zmíněny teoretické i praktické koncepty pro návrhy modelů k řešení této složité problematiky. Experimentální část mohla být více rozepsána a zaměřena na konkrétní aspekty řešení diplomové práce. Závěrečný návrh opatření na zmírnění těžké havárie GFR obsahuje spíše teoretické zpracování, které však vychází ze samotné podstaty současného stavu projektu. Diplomová práce je zpracována srozumitelně a přehledně. Student i přes obtížnost tématu zvládl nastínit teoretické postupy k řešení nadprojektové havárie. Práci doporučuju k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Suk, Ladislav

V první části práce je popisován historický vývoj výzkumu rychlých plynem chlazených reaktorů (GFR). Autor uvádí důvody k jejich dalšímu rozvoji a poukazuje na dosud nezodpovězené otázky provozu GFR. V další části popisuje autor projekt ALLEGRO a jeho technická řešení. Následuje rešerše lapačů Kória v dnešních projektech tlakovodních reaktorů. V kapitole 4 jsou popsány vlastnosti MOX paliva a provedena materiálová a teplotní bilance roztavení vnitro reaktorových částí.Následuje rešeršní část o vlastnostech taveniny s poukázáním na nedostatečnou základnu základních dat k dalším výpočtům. Na závěr je proveden návrh opatření pro zmírnění těžké havárie, který spočívá ve výběru nejlepší varianty z předešlé rešerše řešení u tlakovodních reaktorů. Ve výpočtové části práce je patrný nedostatek vstupních informací s ohledem na relativně ranou fázi projektu. V práci došlo k drobným formálním nesrovnalostem, jmenovitě: chybějící odkazy v obrázku 3-2, číslování obrázků a odkazování na ně v první a druhé kapitole, které však neznehodnocují kvalitu práce. Student formálně splnil všechny zadané cíle diplomové práce. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 70857