ŠIŠKA, B. Předregistrace plicních objemových CT obrazových dat [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Chmelík, Jiří

Student se ve své bakalářské práci zabývá problematikou předregistrace plicních CT obrazových dat. V teoretické části práce jsou popsány možnosti registrace obrazových dat obecně a následně jsou zmíněny metody s využitím fázové korelace nebo disparitní analýzy. Praktická část poté obsahuje návrh a realizaci metody využívající fázové korelace a je zde řešena problematika převodu a interpolace dat z kartézských do polárních a log-polárních souřadnic. Zpracování obrazových dat je řešeno ve 3D. Dále je navržený postup testován na syntetických datech a je hodnocena kvalita registrace v závislosti na typu a míře geometrické transformace a na vlivu přítomnosti aditivního šumu. V poslední části práce je postup testován na reálných pacientských datech. Po formální stránce mám několik výtek ke špatné čitelnosti některých popisků grafů či obrázků, občasnému používání netechnických výrazů a občasné střídání přítomného a minulého času. Student využil 26 literárních zdrojů. Zde mám výhrady k využití citací. Některé zdroje uvedené v seznamu literatury nejsou v textu nikde odkázány. Navíc, v některých částech práce kde bych odkaz na relevatní literaturu očekával, tento odkaz chybí. Student pravidelně využíval konzultací. Zadání práce považuji za splněné a práci hodnotím celkově stupněm B/84 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
84

Posudek oponenta

Walek, Petr

Bakalářská práce studenta Branislava Šišky se věnuje předběžné registraci objemových CT dat z oblasti plic. První teoretická část práce se věnuje obecnému popisu lícování obrazových dat a bližšímu popisu dvou lícovacích metod založených na fázové korelaci a přizpůsobené filtraci. Pro vlastní lícování plicních objemových dat byla vybrána metoda fázové korelace, což je vzhledem k její nízké výpočetní náročnosti odůvodnitelná volba. Při volbě by ale měl být brán v potaz i charakter dat, která do lícovacího algoritmu vstupují, přičemž v práci jsem popis charakteru dat (např. zda se jedná o nativní a postkontrastní skeny) nenalezl. Na základě prezentovaných výsledků se studentem vytvořený lícovací algoritmus jeví, i přes níže zmíněné výtky, jako funkční. Oceňuji, že se student nespokojil s pouhým návrhem a realizací lícovacího algoritmu, ale také otestoval jeho chování za různých podmínek (např. provedl analýzu vlivu šumu na přesnost slícování). Práce jako celek má logickou stavbu, jednotlivé kapitoly na sebe dobře navazují a text je sepsán čtivě. Odbornou úroveň práce ovšem snižují četné faktické chyby a nepřesnosti. Podle obrázku 2-3 se fázová korelace pro translaci počítá pouze z amplitudových spekter (informace o fázi je tedy zahozena). Při odhadu rotace a měřítka by se váhovací okno mělo používat až na spektra převedená do polárních (log-polárních) souřadnic. Obr. 1-3 a 1-4 nic nevypovídají o principu bilineární a bikubické interpolace a také tvrzení, že bikubická interpolace se počítá na základě váženého průměru, je chybné. Ve vzorci 34 chybí lineární fázová složka způsobená posunem. Na str. 24 se tvrdí, že není možné využít fázovou korelaci pro odhad rotace a změny měřítka ve 3D prostoru, ovšem už bez citace nebo bližšího zdůvodnění. K formální stránce práce nemám větší výhrady a hodnotím stupněm C 78b.

Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 84389